Leftfield vrací do hudby zvuk a příběhy ulice | E15.cz

Leftfield vrací do hudby zvuk a příběhy ulice

Leftfield
Leftfield
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Petr Frinta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novinka Alternative Light Source britského tanečního projektu Leftfield zní, jako by mezi ní a předchozí deskou Rhythm and Stealth neuběhlo šestnáct let, ale měsíců.

Natolik úzce stylisticky navazuje, natolik sveřepě odmítá „znít s dobou“, natolik křiklavě připomíná, že téměř vše podstatné, z čeho žije současná elektronická taneční scéna, vzniklo nejpozději v devadesátých letech. A stále zní jako Leftfield, třebaže se v mezičase z dua stal sólový projekt producenta Neila Barnese.

Jeho zvuk byl odjakživa natolik specifický, že během tvůrčí přestávky v nultých letech dal název celému žánru. Leftfield prorazili progresivním housem, vsáknuvším mnoho z černé hudby ulice, hudby syrové, nešlechtěné (dub, reggae), ale i prvky z dalších žánrů. Deskám proto nechyběla ambientní nebo soundartová okénka a byli to Leftfield, kdo v devadesátých letech dotáhl k dokonalosti koncept alba, nazpívaného výhradně hostujícími vokalisty.

Leftfield: Alternative Light Source Autor:

To vše vnáší Alternative Light Source zpět do hry. Ale bylo by chybou hovořit o retru. U kapel jediných svého druhu je měřítkem kvalita materiálu a ten i tentokráte snese ta nejpřísnější měřítka. Navíc jde o desku ryze současnou. Podobně jako předchozí dvě řadové desky totiž odráží současné dění na britských ulicích, jejich každodennost, příběhy, hudbu. V přeneseném smyslu tedy zanechává podobně hluboký otisk o určitém demografickém pohybu. Retro je snad jen obalem.

Leftfield: Alternative Light Source
Vydavatel: Infectious, 2015
Hodnocení: 80 %

Autor: Petr Frinta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video