Lesní hotel ve Zlíně využívá na ohřev vody solární systém | e15.cz

Lesní hotel ve Zlíně využívá na ohřev vody solární systém

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zbrusu nový čtyřhvězdičkový Lesní hotel, nacházející se v klidné lokalitě na okraji města Zlína, již více než půl roku využívá k ohřevu užitkové vody solární energii. Objekt zahájil provoz na podzim loňského roku a počítal i se zabudováním solárního systému.

Díky využívání obnovitelných zdrojů energie hotel přispívá k ochraně životního prostředí i trvale udržitelnému rozvoji. Sestava Schüco, která primárně slouží pro ohřev a zajištění teplé užitkové vody pro základní provoz hotelu s 20 pokoji různých standardů, se skládá z 24 plochých termických kolektorů o celkovém výkonu 48 kWt. Ty napájejí 300litrový zásobník s teplou užitkovou vodou (dále jen TUV) i tři 1000litrové akumulační nádrže s odnímatelným izolačním pláštěm tloušťky 10 centimetrů. Nechybí ani kompletní solární předávací stanice s čerpadly, přepínacími ventily a odvzdušňováním či regulační jednotka s dotykovým displejem, která zajišťuje plynulý a prakticky také bezúdržbový chod systému, jenž dokáže uspořit značné množství jinak využívaného zemního plynu.

#####Systém výrazně přispívá k pozitivní energetické bilanci objektu

„Solární termické systémy Schüco, které lze instalovat na plochou střechu, nad rovinu střechy, do střešní konstrukce, jako celostřešní konstrukci, jako markýzu či do fasády, umožňují ubytovacím zařízením i dalším komerčním a průmyslovým objektům při nízkých provozních nákladech řešit významnou část energie potřebné na ohřev užitkové vody,“ vysvětluje Peter Tumpach, specialista na solární systémy firmy OKNO HOLDING, a. s., která systém do Lesního hotelu ve Zlíně dodala, a doplňuje: „Obecně lze říci, že správně nadimenzovaná soustava by měla pokrýt zhruba 70 procent potřeby na ohřev užitkové vody a až 30 procent nákladů na vytápění.“

Systém tedy významně přispívá k energetické bilanci objektu, navíc je v podstatě bezúdržbový a nevyžaduje pro svůj provoz žádné palivo ani dodatečnou instalační plochu, viz montážní varianty zmiňované výše.

#####Na přesné vyhodnocení projektu se zatím ještě čeká

Velkokapacitní solární systém hotelu ve Zlíně prozatím ještě čeká na vyhodnocení a případné efektivní doplnění či rozšíření. Prvotní projekt dokonce počítal s 80 kolektory, výkonnost a další technické i ekonomické ukazatele (roční úspora plynu, energie a emisí CO2) aktuálně nainstalovaných 24 kolektorů budou vyhodnoceny na konci sezony. Objekty podobných parametrů v ČR pro případné srovnání totiž zatím investorům nejsou k dispozici. Již nyní jsou však úspory viditelné a nezanedbatelné, i za zimních slunečných dnů dosahovala teplota na kolektorech až 95 °C (měřeno v únoru, slunečný den s venkovní teplotou 12 °C). Systém prozatím prioritně slouží k ohřevu TUV, podporuje však i vytápění, které je primárně zajištěno plynovými kotli, či ohřev vody v bazénu a vířivkách hotelového wellness centra.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery