LevneElektro.cz pozastavilo činnost, důvodem je zátah finančáku | E15.cz

LevneElektro.cz pozastavilo činnost, důvodem je zátah finančáku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: (CC BY 2.0) Intel Free Press via Wikimedia

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejpopulárnější e-shop roku 2015, a jeden z největších internetových obchodů u nás, byl nucen pozastavit svou činnost. Podle vyjádření obchodního ředitele Skrz.cz Davida Bešky, byl důvodem zátah Finančního úřadu. Finanční správa se proti vyjádření ohradila.

Jeden z velkých českých internetových obchodů s elektronikou levneelektro.cz dočasně pozastavil svou činnost. E-shop s miliardovým obratem to uvedl v prohlášení na svém webu. K dočasnému pozastavení činnosti obchodu se firma rozhodla sama, poté co ji Finanční správa zablokovala majetek a provozní prostředky.

„Za aktuální situací s velkou pravděpodobností stojí zásah Finančního úřadu a důvodem je problém kolem platby DPH ale nikoliv za levneElektro.cz jako takové, ale za třetí daňový subjekt (nevím ale o jaký a čí třetí subjekt jde) neboli přenesená daňová povinnost. Žádné oficiální vyjádření, lhůty, výše dané dlužné částky zatím známy nejsou. Ať tak nebo tak, to vypadá na konec firmy s pětadvacetiletou historií, řadou zaměstnanců, odběratelů i dodavatelů,“ uvedl na svém blogu.

Čtěte také:

České e-shopy zvýšily tržby o pětinu, lidé stále více nakupují přes mobil

Tento důvod potvrdil také ředitel e-shopu levneElektro.cz Petr Václav. „Důvodem je účast společnosti v obchodním řetězci firem, kterými byla podvedena a za jejichž protiprávní jednání při (ne)odvodu DPH nese díky přenesené daňové povinnosti odpovědnost,“ uvedl. E-shop kvůli zátahu proto pozastavil preventivně svou činnost již v úterý večer.

Zásah probíhal ale i u dalších společností, které většinou podnikají na internetu. Podle zdroje, který byl svědkem jednoho zásahu, byl zátah velmi důkladný a týkal se napojení kontrolované společnosti na firmu Elektra PV, provozovatele e-shopu levneElektro.cz.

K akci se následně vyjádřil Finanční úřad

Oznámení provozovatele internetového obchodu o tom, že pozastavuje svoji činnost z důvodu „nepředvídaných a závažných provozních okolností“, jimiž je, jak dále uvádí, údajný postup Finanční správy, respektive důsledky fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, navazuje na sérii nepodložených a absurdních tvrzení, která mají za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost Finanční správy, aniž by se podle platného práva mohla jakkoliv účinně bránit. Případně jde o to, vyvinout na finanční úřad mediální tlak, který je veden snahou pracovníky Finanční správy zastrašit, aby došlo k ovlivnění jejich postupu v konkrétním řízení. Jedná se o značně nerovný boj, kdy druhá strana účelově zneužívá mlčenlivost, kterou je Finanční správa vázána.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video