Liberecká zoo bojuje o každou korunu, zvířata to ale nesmějí poznat | E15.cz

Liberecká zoo bojuje o každou korunu, zvířata to ale nesmějí poznat

Marie Šimice

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V liberecké zoologické zahradě se letos chystají na rekonstrukci. A také chtějí přivítat nová zvířata.

Všichni šetří, jak se dá. Lidé, firmy, úřady i státy. Stejné je to i v rozpočtové organizaci města, zoologické zahradě. „Zvířata ani návštěvníci to ale nesmí pocítit,“ říká ředitel zahrady David Nejedlo.

Jaké letošní novinky čekají návštěvníky zahrady?

I přes velmi špatnou ekonomickou situaci chystáme například zábavně naučnou stezku. Budujeme ji ve spolupráci s Tierparkem Žitava a otevřeme ji na jaře. Několik zastavení poukáže na možnosti získávání energií z alternativních zdrojů, na globální oteplování nebo možnosti elektromobilů. V centrální části zahrady si návštěvníci mohou už dnes všimnout fototermických a fotovoltaických panelů v provozu. Vedle nich jsou informační cedule s popisem, jak vše funguje. Nedaleko expozice tučňáků také zprovozníme maketu malé vodní elektrárny. V nejbližších týdnech změníme i naše webové stránky a sjednotíme grafickou tvář. Z jednotného vizuálu již bude zřejmé, že ZOO Liberec není jen zahrada, Archa a Divizna, ale i kulturní středisko a dětský koutek v Lidových sadech.

Jsou nějaké novinky týkající se zvířat?

Doplnili jsme skupinu pižmoňů. Vypadá to, že se od nich po dlouhé době dočkáme i mláďat. V brzké době by měli do Liberce přijet tři až čtyři sambary skvrnité. Jedná se o drobného jelínka, ohrožený druh z Filipín. Jeho prostřednictvím se chceme zapojit do ochrany filipínské fauny. Již nějakou dobu podporujeme centrum, které se snaží sambary množit a udržovat ve volné přírodě. Zároveň se tím zařadíme do evropského záchranného programu zvířete.

Prožíváme teplou zimu. Má netypické počasí vliv na zvířata?

Tradiční chovná sezona nezačíná narozením velkého savce. V minulých letech to byli vždy draví ptáci. Letos je to trochu jinak. Prvním mládětem je malá žirafa. Tohle počasí jí přeje, dokonce se proběhla i venku. Prvními mláďaty jinak bývají orlosupi, ale dnes to vypadá, že je ještě předběhnou pelikáni. Na jaře pak čekáme narození kopytníků, jako jsou kozy nebo kozorožci.

Plánujete koupit slona?

Sloni jsou u nás velkým tématem. Sloninec ze sedmdesátých let byl na svou dobu moderní, ale dnes již nevyhovuje. Mění se strategie. Zahrady už zvířata pouze nevystavují, ale chtějí je i chránit. Měli jsme možnost přivézt k naší slonici druhou, ale pak jsme nechtěli podstoupit takové riziko. Je rozdíl, když se kočkují dvě surikaty nebo když si vyříkávají svou hierarchii dva pětitunové kolosy. Slona se proto zatím koupit nechystáme, ale jejich budoucnost řešíme. Těch možností je několik. Kvůli nestabilní finanční situaci je těžké se nyní rozhodovat.

Ale nějaké plány máte?

To ano, a na hodně dlouhou dobu. Například chceme přebudovat horní část zahrady na expozici Africká planina. Sloni by tam byli s ostatními zvířaty svého domova. Z toho vyplývá, že už bychom nechovali slony indické, ale jejich příbuzné z Afriky. Momentálně ale jednáme s koordinátorem chovu, že bychom náš sloninec za relativně málo peněz uzpůsobili pro chov mladých samců. Ty bychom tady vychovali a následně předávali dalším zoologickým zahradám.

Jak se daří dočasně v Liberci umístěným gorilám?

Aklimatizovaly se nad očekávání dobře. Během tří týdnů velmi dobře reagovaly na povely našich chovatelů, takže Dvorští se mohli vrátit domů. Snažíme se gorily zabavit například tím, že naši dobrovolníci vyrábějí různé prolézačky a odpočívadla. Dobré jsou i skrýše na krmení, kdy na různých místech mají poschovávané jídlo. Tím napodobujeme jejich přirozenou touhu si obživu zajistit hledáním. Jak dlouho u nás budou, zatím nevíme. Zřejmě do léta. Záleží, jak rychle bude pokračovat výstavba jejich pavilonu ve Dvoře Králové.

Když jste vyměnili takiny z Číny za nosorožce a šimpanze, říkalo se, že je zoo musí mít stále jen ve svém vlastnictví. Takinům se daří, co děláte s mláďaty?

Takinové k nám přišli bez dalších závazků, a tak nejsme vázáni z čínské strany s dalším nakládáním. ním. Nejsou jako pandy, u kterých platí přísný zákaz dalších výměn. Přesto jsou všichni, kteří se narodili mimo asijský kontinent, což znamená i v Liberci, stále v našem vlastnictví. Fyzicky jsme je ale zapůjzapůjčili do jiných zahrad. Prvorozený sameček je v Chomutově. Další chovatelskou spolupráci jsme uzavřeli se ZOO Berlín, tam jsou tři naše zvířata. Další dva samci odcestovali na Slovensko.

Budete letos měnit s jinou zoo nějaká zvířata?

Určitě, na základě doporučení koordinátorů chovů. Už teď máme několik druhů nových ptáků v tropickém pavilonu, patří mezi ně například afričtí zoborožci. Jaká budou další zvířata, zatím nevím. Kromě zmiňovaných pižmoňů a sambarů nemáme konkrétní plán. Výměny se vždy dají řešit podle okolností až v průběhu roku.

Jak se chystáte na rekonstrukci v projektu Interaktivní odpočinek Lidové sady?

Celá tato sezona bude přípravná. V létě nebo začátkem podzimu bychom měli začít stavět. Nejprve v horní části zahrady nový bezbariérový vchod. První návštěvníci by jím mohli projít příští rok. Na místě současného vchodu začneme s výstavbou nového chovatelského a vzdělávacího zázemí zahrady. U této stavby plánujeme dokončení v roce 2014. V letošním roce se chceme soustředit na to, aby všechny chystané aktivity na sebe navazovaly. Návštěvníci získají lepší servis například v podobě zvýhodněného společného vstupného do celé lokality. Týkalo by se to zoo, kulturního střediska i dětského koutku.

Jak ovlivní přestavba provoz?

Mělo by to být minimální. Horní stavba brány se uskuteční v podstatě vně zahrady. Rekonstrukce dolní budovy již tak nenápadná nebude. Důležité je, že k hlavním stavebním pracím by mělo dojít až po návštěvnické sezoně. V mezidobí bude provizorní vstup bránou, která je vedle vjezdu pro auta.

Co se vám povedlo v minulém roce? Z čeho máte radost?

Určitě to byla úspěšná chovatelská sezona. Zdravá mláďata se narodila mnoha druhům vzácných zvířat. Byli to levharti sněžní, rysi karpatští, několik žiraf, takini nebo osli somálští. Co nám naopak udělalo trochu starost, byla nevyváženost v počtu samců a samic narozených zvířat. V minulých letech se rodila vždy v poměru jeden k jedné. Vloni to byli převážně samci, třeba u takinů nebo u oslů. Doufáme, že se to v příštích letech zase vyrovná. Dále mám radost, že se nám podařilo zase trochu posunout a povýšit spolupráci na projektech pomoci zvířatům v jejich domovině. Naši pracovníci jsou do nich zapojeni v Africe, Asii a Indonésii.

Všude se šetří. Jak je na tom zoologická zahrada?

Ekonomická situace nás hodně trápí. Ale žijeme už několik let úsporně. Udržet chod takové instituce je čím dál složitější. Všechno je dražší a peněz, které jsme schopni získat, je stále méně. Příspěvky od zřizovatele nebo od ministerstva jsou neustále nižší. Ubývají nám velcí sponzoři, ale je zajímavé, že nám přibývají drobní dárci. Když jsme počítali na konci roku peníze od sponzorů, zjistili jsme, že právě díky drobným dárcům jsme na stejné úrovni jako rok předtím. Pravdou je, že jsme již sedm let do ničeho neinvestovali a minulý rok jsme museli dokonce omezit i opravy. Peníze dáváme jen na nejdůležitější věci. Mezi ně patří bezpečnost a aby zvířata byla spokojená a návštěvníci se u nás cítili dobře.

AKCE V ZOO:

10.3. Ples ZOO Liberec pod názvem Vítejte v džungli

31.3. Zahájení 93. sezony s oslavou třicátých narozenin tučňáka Wenzela

8.- 9.4. Velikonoce v ZOO

21.4. Den země - křtiny takina nebo žirafy

12.5. Den pro Fair Trade s Diviznou - snídaně pro návštěvníky

7.6. ZOO bez bariér: den pro handicapované děti

31.8. Večerní prohlídka

8.9. Den partnerů a sponzorů ZOO Liberec

6.10. Světový den zvířat - celodenní akce pro rodiny

24.10. Strašidelná ZOO s večerní prohlídkou

Autor: Marie Šimice

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video