Lidé chtějí být v ději. Vybírají si 3D filmy | E15.cz

Lidé chtějí být v ději. Vybírají si 3D filmy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jaké je prožít pád do hluboké králičí nory nebo letět jako dravý pták? Divákům takový zážitek přiblíží 3D kino.

Alenka v říši divů je filmem, jehož příběh vypráví o krajině fantazie. Právě proto si ho mnozí diváci nyní vybírají i pro svůj první výlet do kina nabízejícího tři dimenze vnímání.
Díky speciálním brýlím se ocitají „uvnitř“ filmového světa, kde cítí potřebu uhnout se letícím předmětům a mají chuť pohladit si kočku, neboť se zdá na dosah.
Od světové premiéry nabízejí „Alenku“ obě českobudějovická kina. Sály plní hlavně rodiče s dětmi, doporučená věková hranice je od deseti let.
Nejsilnějším magnetem je ovšem dobrodružný Avatar, který například v CineStaru ve 3D vidělo už přes třiaatřicet tisíc lidí. „Zážitek z filmu je o to silnější, že se člověk cítí být uvnitř děje. Tím je to napínavější,“ řekl po představení divák Pavel Sleier z Budějovic.
Provozovatel městského kina Kotva Jan Turinský je kvůli Avataru rád, že modernizaci kina stihli včas. „Kdybychom se zpozdili, tak teď hrajeme divizi,“ vypůjčil si příměr z fotbalové terminologie.
Kotva začala Avatar ve 3D promítat 20. prosince, tedy tři dny po světové premiéře. Od té doby do konce února přišlo do tohoto jednosálového kina asi o tisíc pět set diváků víc než ve stejném období loňského roku.
Multikino CineStar v Budějovicích 3D zavedlo 2. července 2009. Zatím v tomto formátu nabídlo osm titulů, které celkem vidělo více než pětačtyřicet tisíc diváků. „Nová technologie digitální trojrozměrné projekce se stala velkým hitem. Diváci oceňují především velmi kvalitní, čistý a klidný obraz i perfektní zvuk,“ shrnula generální manažerka CineStaru Svatava Kopečková.
Podobně mluví správce Kotvy, která v prosinci získala moderní přístroje za čtyři miliony korun. Kromě možnosti trojrozměrného vnímání tím kino vylepšilo kvalitu veškerého promítání. Je to znát i u tematických cyklů, například u série přenosů světových oper.
Do pátku lidé mohou do Kotvy přijít na festival dokumentů zaměřených na lidská práva Jeden svět.
Promítací plátno je v multikině větší než v Kotvě, obě kina používají podobné brýle. Po každém představení je brigádníci čistí, dezinfikují a leští. CineStar za to zvlášť účtuje poplatek, v Kotvě je údržba zahrnutá ve vstupence.
Základní vstup pro dospělého je v multikině 174 plus patnáct korun za údržbu brýlí. V Kotvě je to 159 korun a například vstupenka na Alenku v říši divů stojí dospělého 165 korun. Kino dává rodinné slevy.
CineStar nabízí stejné tituly i v klasickém formátu, ale většina návštěvníků si vybírá trojrozměrný zážitek. Například na „Alenku“ jdou asi dvě třetiny na 3D verzi. Argumentem, proč zvolit „plochý vjem“, je levnější vstupné a skutečnost, že ne všem dělá pohled do prostoru dobře.
Letošní rok přinese ve 3D verzi řadu lákavých titulů, jak animovaných, tak hraných. Budou k nim patřit dva díly Toy story: Příběh hraček, Shreck: Zvonec a konec, Souboj Titánů, Jako kočky a psi, Jak vycvičit draka a další. Turinský by v červnu rád nabídl i přenos z fotbalového mistrovství světa v Jižní Africe, pokud se ho podaří touto formou vyrobit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video