Muž cestuje sám po jihovýchodní Asi

Nejprve putoval po Evropě za sportovními zápasy. Dnes si sólo cestovatel Jaroslav Marek zamiloval jihovýchodní Asii.

S intenzivním cestováním začal dnes jednatřicetiletý zaměstnanec banky Jaroslav Marek před deseti lety. Nejdřív jako fotbalový fanda jezdil po Evropě například na důležitá utkání – vyjel si s kamarádem podívat se například na turnaj EURO 2000 do Dánska.
Jenže když postupně projezdil většinu zemí a velkých měst Evropy, začalo ho to táhnout více na jihovýchod.

Jenom loni byl v Kambodži, Malajsii a Singapuru, pak znovu v Kambodži. A také v Bruselu. „Ale tam už nepojedu, to město se mi nelíbilo, působí neosobně, připadal jsem si tam jako cizinec,“ hodnotí Marek.
Zato asijské země na něj dnes působí už přesně opačně. „Zjistil jsem, že můj temperament je asi bližší lidem z Asie než studeným nevlídným Evropanům. V Asii je levný pobyt, přátelští lidé, anglicky se v Kambodži domluvíte i s pětiletými dětmi,“ říká Marek.
Při návratech domů má stále více smíšené pocity. „Když jsem odjížděl z Thajska, tak jsem si říkal, že už se snad ani domů nevrátím, když jsem si představil v Česku ty místní otrávené obličeje,“ řekl Marek.

Nezajímají ho místa, kam jezdí davy turistů – tam sám ani nefotografuje. Výjimkou potvrzující pravidlo byl však kambodžský chrám Angkor Vat, jehož návštěva je jedním z Markových uskutečněných snů. Tam bylo pro změnu podstatně více turistů, než jich lze spatřit v Česku.
Zpravidla ale Marek jezdí na venkov, kde jí jídlo koupené na ulicích, bydlí u místních lidí. Ostražitý je ale v případě vody – jinou než balenou vodu v Asii nepije. „To bych taky možná ani nemusel přežít. V Thajsku se ale na ulici výborně najíte a nestojí vás to více než dolar,“ řekl cestovatel.
S jídlem měl na cestách prý jen jediný problém: to když snědl v Kambodži koupenou francouzskou bagetu se salámem.

Jiný problém nesouvisel přímo s Asií, ale hlavně s jarním výbuchem islandské sopky, který ve čtvrtině světa narušil leteckou dopravu. „Přiletěl jsem z Bangkoku do Istanbulu a tam se ukázalo, že mé letadlo do Česka neletí. Tak jsem jel autobusem – naštěstí byl z Turecka velmi levný. Být to v západní Evropě, tak bych se nedoplatil,“ vzpomíná Marek. Podle něj je nepravdivý mýtus, že v jihovýchodní Asii není bezpečno. „Mnohem více nebezpečí jsem vždycky cítil v západních velkoměstech,“ míní cestovatel.

Při cestách používá průvodce Lonely Planet, ale na každou další cestu se prý předem méně připravuje.
„Nechávám se překvapit, co bude na místě.“
Za deset let cestování zjistil, že je pro něj drogou. „Nemám auto, majetek nehromadím. Mám zážitky z cest, které mi nikdo nevezme,“ říká Marek. Teď se těší do Barmy a do Vietnamu.