Na planetě Ústí umí Hamlet klingonsky | e15.cz

Na planetě Ústí umí Hamlet klingonsky

Václav Školoud

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obdivují Hvězdné války. Oblékají se jako hrdinové ze Star Treku a mají jediné pravidlo: Nekazit ostatním zábavu.

Ke svým oblíbeným filmům vytvářejí vlastní dabing, šijí si vesmírné kostýmy nebo hrají Hamleta ve sci-fi podání. To jsou scifisté, kteří se představují v dalším díle seriálu Subkultura.
Hluboký vesmír, vesmírné stanice, lodě, červí díry, mezigalaktické bitvy. Právě tohle a mnoho dalšího spojuje fanoušky sci-fi, kteří se na svých srazech převlékají do kostýmů hrdinů z filmů či knížek. Na jednom místě se tak může sejít třeba Darth Vader z Hvězdých válek, upír z Twilight ságy či Vulkánec Spock ze Star Treku.
Společná ideologie sci-fistů, ať se řadí k jakémukoli klubu, je především zábava. „Jediné pravidlo je pobavit a nekazit zábavu ostatním,“ říká osmačtyřicetiletý Pavel Votrubec z Ústí nad Labem, který pracuje jako středoškolský profesor. O sci-fi se začal zajímat už asi v deseti letech, kdy četl knížky Julese Verna.
Na samém počátku formování této skupiny v Česku byl praotec Trekkie Jan Pavlík, díky němuž vzniklo sdružení okolo populárního vesmírného seriálu Star Trek. Postupem času vzikaly nové směry a skupiny. A příznivci začali zakládat kluby se zaměřením na různé sci-fi seriály či filmy. Důležitým a oku lahodícím prvkem na srazech jsou kostýmy. Některé věrně napodobují ty filmové, jiné jsou skromnější, ale přesto působivé. „Například uniforma ze Star Treku může vyjít na dva tisíce korun. S botami a dalšími doplňky zaplatí fanoušek zhruba deset tisíc. Vše ale záleží na zpracování a kvalitě kostýmu,“ uvádí Pavel Votrubec, jemuž kostým šila maminka s manželkou. Opravdové repliky kostýmů však mohou stát třeba i pětadvacet tisíc korun. Existují i hodnotitelské komise, například Legie 501, které těm nejlepším udělují certifikáty. Místa setkání sci-fi fanoušků se nazývají cony. Každý z conů má ještě svůj název. V Ústí nad Labem vznikl v roce 1995 Bohemiacon.
V šestnácti letech se stal členem ústeckého sci-fi klubu Nazca Miroslav Sábo. „Tehdejší předseda Láďa Cibulka chtěl uspořádat nějaké setkání, ale většina členů byla starších, s běžnými starostmi. V roce 1993 jsme navštívili Parcon v Šumperku, převzal jsem po Láďovi vedení v klubu a rozhodli jsme se hned následující rok uspořádat Parcon,“ vypráví Ústečan Miroslav Sábo o každoročním setkání příznivců sci-fi.
Pořádání Parconu však ústecká skupina nedostala. „Bylo nám líto zbytečné námahy a vyhlásili jsme Bohemiacon,“ doplňuje bývalý student Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. V roce 2002 pořadatelé Bohemiconu dostudovali, a protože nebylo akci komu předat, skončila.
Sci-fi kluby se rozdělují podle zaměření do různých skupin. K vědecké sci-fi se řadí fanoušci klasických Verneovek, ale i Hvězdné brány či Battlestar Galactica. „Poprvé jsem se o conech a klubech dozvěděl z časopisu Ikarie,“ vzpomíná Pavel Votrubec, který je členem klubu Hvězdé brány SGC. V klubech se platí členské příspěvky, díky nimž se vyrábějí různé stylové artefakty. K dalším skupinám patří například Fantasy. V těchto klubech se setkávají lidé se zálibou v Pánovi prstenů, patří sem vše, co se týče draků a kouzelníků. Fanoušci upírů se řadí do hororových klubů. Zájmových sdružení je velké množství. Každý si může vybrat, co je mu nejbližší. A pokud se nasytí, může přejít jinam, kde ho čeká zase nové dobrodružství.
O zábavu není nouze. Kromě setkávání doplňují sci-fi kulturu různé deskové či počítačové hry. Soutěže o nejlepší kostýmy. Členové klubů si vytvářejí vlastní dabingy filmů. Hrají divadla na základě klasických děl, ale ve sci-fi pojetí. Mají své sci-fi opery a svůj jazyk, klingonštinu. V té vyšel přeložený Hamlet a k dostání je dokonce i klingonský slovník s gramatikou.

Scifisté v Ústí

Počet členů: stovky
Oblíbená místa: mezi lety 1995–2002 Ústí nad Labem Bohemiacon
Důležité akce: různě zaměřené cony podle oblíbených filmů a knih, Fantasy festivaly v Česku a zahraničí

Autor: Václav Školoud

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video