Na půlnoční do kostela i pod širák | E15.cz

Na půlnoční do kostela i pod širák

Karel Páral

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na olomouckém Horním náměstí se lidé pokusí o rekordní živý betlém. V Litovli ožije v muzeu atmosféra starých řemesel.

Vychutnat si pravou vánoční pohodu a atmosféru se svými nejbližšími nemusí nutně znamenat zůstat doma u stromečku a dobrot. Těsně před svátky i během nich mají totiž lidé hned několik možností, kam vyrazit, a okořenit tak radostné chvíle zajímavými zážitky.

Už v předvečer Štědrého dne může každý na vánočních trzích nakoupit poslední dárky a užít si nevšední podívanou. Od pěti hodin se začne na Horním náměstí odvíjet příběh o zrození Ježíše Krista, který obstarají herci olomouckého Divadla na cucky. „Inspirací pro hru byl středověký text, který režisérka Dominika Šindelková upravila,“ prozradil herec divadla Zdeněk Vévoda. Nezůstane ale jen u divadla. Šestici herců totiž postupně doplní zvířata ze zoo na Svatém Kopečku.

Živý betlém

A také spousta dalších lidí, kteří na náměstí přijdou a stanou se součástí velkého živého betlému. „Chceme překonat český rekord v počtu lidí a získat zápis v Guinessově knize,“ řekl za organizátory Pavel Vysloužil. Lidé i zvířata se pak společně vydají na průvod městem.

Kdo chce na Štědrý den zajít na půlnoční, může do některého z kostelů. Má ale také možnost vychutnat si bohoslužbu venku pod širákem. Ta začíná na náměstí v deset večer a následovat ji bude společné zpívání koled a sváteční slovo.

Ti, kteří dávají přednost komornějšímu prostředí, mohou ve stejný čas zajít do kostela v Jívové nedaleko Olomouce. Místní, ale i spousta přespolních si za poslední léta zvykli, že v původně opuštěném kostele ve vesnici, která je v zimě většinou obtížně dostupná, se odehrávají zajímavé kulturní počiny.

Letos zazní na půlnoční v podání jívovského pěveckého sboru a varhan vánoční mše, kterou složil olomoucký hudebník Jiří Lamač. „Je to pro nás velmi radostná událost. Do jívovského sboru dojíždí i zpěváci z Olomouce a dělají to s ryzím nadšením. Poprvé jsme mši hráli loni, nebyla však celá. Teď jsem složil i dosud chybějící část, takže skladba bude konečně kompletní,“ vysvětlil Lamač.

V deset večer začne slavnostní mše i ve Velké Bystřici. Čekání na „půlnoční“ tam zpestří štědrovečerní troubení z věže kostela. „Je to hudební pozvánka na mši. Hodinu a půl před jejím začátkem muzikanti troubí přímo od kostelního zvonu přes otevřené okenice do městečka. Štědrý den je jedním z mála v roce, kdy městečko téměř utichne a tóny se nádherně nesou a vytvářejí neopakovatelnou atmosféru,“ těší se velkobystřický místostarosta Ivo Slavotínek.

Za svitu petrolejek

Do Velké Bystřice je možné zajet i na druhý vánoční svátek na svatoštěpánské koledování. „Tato akce má dlouholetou tradici, a tak čekáme i letos plný sál. V kulturním domě vystoupí folklorní soubory. Jejich účinkování bude samozřejmě laděno vánočně a zazní spousta i méně známých koled,“ přiblížil Slavotínek.

Živo bude na Štěpána i v litovelském muzeu. Ve tři odpoledne tam ožijí řemesla. Salonek restaurace v přízemí budovy se promění v tvůrčí dílnu, kde si návštěvníci vyzkoušejí písmomalířství, pečetění či malování na různé materiály.

„V prvním patře bude hrát v menším výstavním sále lidová hudba v podání Hanácké mozeke, která má v repertoáru také několik hanáckých koled. Nebudou chybět perníčky, vánoční cukroví, vánočky, speciality z domácí zabijačky ani svařené víno. A to vše budou roznášet pořadatelé v dobových kostýmech,“ pozval pořadatel Robert Najman.

Ve větším sále budou předvádět svůj um řemeslníci a zvídavé návštěvníky náležitě poučí o svém kumštu. „Nechají je i ledacos si vyzkoušet. Někteří účinkující budou mít i vlastní výrobky, které nabídnou návštěvníkům k prodeji. A to vše se odehraje za svitu petrolejových lamp, loučí a svíček,“ dodal Najman.

KAM NA PŮLNOČNÍ:

Olomouc

* sv. Václav 21.00
* sv. Mořic 22.00, 24.00
* sv. Michal 24.00
* dominikáni 24.00
* Hejčín 22.30

Prostějov

* sv. Bartoloměj 21.00
* sv. Florián (Vrahovice) 23.00

Přerov

* sv. Vavřinec 22.00
* Předmostí 21.00

Lipník nad Bečvou

* sv. Jakub 22.00

Hranice 22.00

Šumperk 22.00

Zábřeh 21.00, 23.00

Autor: Karel Páral

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video