Na snowboardu s drakem po pláních, na svah s kolem

Snowkiting, ledoběžky či Ktrak. Lidé mohou v okolí Budějovic objevovat netradiční zimní sporty.

Stačí vzít lyže nebo prkno, draka a vyrazit za dům. Zimní aktivity už nejsou jen klasické sjezdovky, běžky a snowboard. Nadšenci mají mnoho dalších netradičních možností, jak se v závějích vyřádit.

1. Snowkiting

Prvního draka si Jan Severa z Budějovic koupil před pěti lety. Tehdy viděl u moře kiteboarding – jízdu po vodní hladině na prkně nebo plováku pomocí větrem poháněného kitu. Propadl mu natolik, že se stal instruktorem.
„I když se nejvíc věnuju vodě, jezdím na trávě a sněhu,“ říká jednadvacetiletý instruktor. Podle něj jsou v Čechách nejlepší podmínky právě pro snowkiting. „Když nasněží, můžete jít třeba jen za barák. Vlastně se dá jezdit kdekoli,“ líčí Severa.
Za použití tažného draka, který vypadá jako paraglidové křídlo, mohou lidé na lyžích nebo snowboardu brázdit zasněžené louky, lány a hory jak z kopce, tak do kopce. Ti, kdo si snowkiting chtějí vyzkoušet, mají možnost na Hosíně. „Pro budějovické zájemce máme instruktora. Když zákazník zavolá, připravíme pro něho kurz a půjčíme mu vybavení,“ říká Jan Sedláček z Best Kite School.

2. Ktrak – sněžné kolo

Koho by nelákalo snowkitování, ale chtěl by zažít něco podobně neokoukaného, měl by zkusit jízdu na Ktraku – sněžném kole. Jediné, co má s bicyklem společné, je rám, řidítka a sedlo. Základním dílem je pásový pohon, který je na místě zadního kola. Pěticentimetrový pás pohání nylonové kolo. Vpředu je lyže, která na šířku měří deset centimetrů. Trochu připomíná tu ze skibobu.
„Ktrak je ideální pro pohyb po rovině, v hlubokém sněhu i pro jízdu z kopce. Sjezd je náročnější na udržení rovnováhy, protože sněžné kolo je trošku vratké. Člověk se na tom musí nejdřív naučit,“ říká Martin Novák, který Ktrak půjčuje ve Frymburku.

3. Sněhoběžky

Seveřané na nich zdolávali zasněžené silnice už v první polovině devatenáctého století. Sněhoběžky dokonce používala i finská armáda. Základem jsou dvě skluznice. Jejich konce slouží jako stupátko. Vpředu se jezdec přidržuje části konstrukce a v prostoru mezi skluznicemi se nohou odráží.
„Tím, že u sněhoběžek jde nastavit výška, mohou na ně i děti. Myslím, že prvňák nebo druhák by si jízdu na nich mohl zkusit a naučit se ji. Těžší může být zatáčení. Sněhoběžkař musí protipólně tlačit na levou ruku a pravou nohu,“ popisuje Novák.

4. Ledoběžky

Pracují na stejném principu jako sněhoběžky. S tím rozdílem, že patří na led. „Sundáme lyžiny a nasadíme místo nich nůž. Takže je to jako brusle a dá se s tím jezdit na zamrzlé ploše. A pěkně rychle,“ vysvětluje Novák.

5. Skialpinismus

Pokud zájemci touží pokořit kopec a sjet si ho dolů, mohou si půjčit skialpinistické vybavení. Širší lyže, na které si při chůzi do kopce upevní stoupací pásy, jsou vybavené speciálním vázáním. To skialpinostovi umožňuje uvolnit při chůzi paty a jít jakoby na běžkách. Na sjezd si je zase připevní. K výbavě patří i dvoudílné teleskopické hůlky a boty, které připomínají kombinaci plastových pohorek a lyžáků. „Začátečník by měl nejprve vyrazit s průvodcem nebo s někým zkušenějším. Může jít i podél běžné sjezdovky,“ říká Jan Vochozka z českobudějovické outdoorové prodejny. Zároveň varuje před lavinami. „Každý by měl mít s sebou lavinový vyhledávač, sondu, lopatu a jít ve více lidech,“ dodává.

6. Sněžnice

Příjemný výlet zaručují sněžnice. „Dá se chodit po rovinkách i do kopců. Jsou to takové pomalejší skialpy. Kdo jezdí na prkně, může kopec vyjít na sněžnicích, nahoře je odepnout a na snowboardu sjet dolů,“ vysvětluje třiadvacetiletý Vochozka.
Sněžnice mají volnou patu, která jde připevnit. Třeba když chce chodec překročit strom. Při cestě do kopce si může sklon chodidel ke svahu upravit tak, aby nebyly tolik zakloněné. Velikost sněžnice závisí na váze a používají se do nich jakékoli pevnější boty.

7. Mačky a cepíny

Na Českobudějovicku je lidé moc nevyužijí, ale pokud by jeli do nedalekých Alp, tam budou mačky k nezaplacení. Ty turistické jsou hlavně pro chůzi po ledovci. Aby neujížděly nohy. O cepín se turista může opřít, případně si z něho udělat kotvu.
„Nejznámější ledovec v okolí, kde by Budějčáci mohli mačky použít, je Dachstein. Ledopády jsou i kousek za hranicemi na Velkém Javoru. Opět bych ale nezkušenému člověku doporučoval průvodce. Nebo aby si sám udělal kurz,“ uzavírá Vochozka.

Netradiční sporty na budějovicku:

Snowkiting

Hosín

Ceny včetně vybavení: jednodenní kite kurz 1590 korun, 2 dny 3190 korun, týden 6900 korun
Vice informací na
http://www.kite-skola.cz/

Lipno nad Vltavou

Ceny včetně vybavení: jednodenní kurz - základní 1380 korun, intenzivní 1640 korun, intenzivní dvoudenní 2 990 korun.
Více info na http://www.kitesportschool.cz/?str=snowkiting Ktrak, ledoběžky a sněhoběžky

Půjčovna Lipno Centrum ve Frymburku

Ceny: jedna hodina 120 korun, jeden den 290 korun, dva dny 660 korun, tři dny 790 korun, kauce 3000 korun
Více na http://www.lipnocentrum.cz/

Skialpinistické vybavení

HUDYsport

Rudolfovská 11,
České Budějovice
Komplet 440 za den (při půjčení do tří dnů)+ záloha 11000 korun

Kamzík

Široká 19, České Budějovice
Komplet 310 za den + záloha 9500 korun
Sněžnice
HUDYsport, Kamzík
100 korun za den + záloha 1000 korun (Kamzík záloha 2000 korun)
www.hudy.czwww.kamzik.cz

Sjezdovky v okolí budějovic:

Rohy (mezi Brlohem a Chvalšinami)

Ceny: 5 jízd 120 korun, polodenní permanentka 140, celodenní 200 korun
Otevřeno: pondělí až pátek (podle zájmu) 14-21, víkendy a svátky 9-21 hodin
http://skiklubrohy.wz.cz

Dubičné (směr na Hlincovou Horu)

Ceny: jízda 20 korun, dopolední permanentka 120 korun, odpolední 140 korun, večerní 160 korun
Otevřeno: pondělí až pátek 13-17, 18-21, víkendy a svátky 9-17, 18-21 hodin
http://www.dubicne.cz/lyzarsky-vlek.aspx

Chmelná (pod Kletí)

Ceny: jedna jízda (min. pět jízd) 6 korun, permanentka na čtyři hodiny 110 korun, polodenní permanentka 180 korun, celodenní
230 korun
Otevřeno: jen za dobrých sněhových podmínek. Pondělí, úterý, čtvrtek a pátek 17-21, středa od
13-21, víkendy 9-21 hodin
http://www.jihoceskykraj.info/skiklubchmelna/index.php

Kozí Pláň (mezi Kaplicí a Českým Krumlovem)

Ceny: jedna jízda 40 korun, jeden den 340 korun
Otevřeno: středa,čtvrtek 17-21, pátek 14-21, sobota 9-16 a 17-21, neděle 9-16 hodin
http://www.turistik.cz/cz/kraje/jihocesky-kraj/okres-cesky-krumlov/vezovata-plane/ski-areal-kozi-plan/