Na Twitteru má účet Hitler i Goebbels, Němcům se to nelíbí | E15.cz

Na Twitteru má účet Hitler i Goebbels, Němcům se to nelíbí

Adolf Hitler
Adolf Hitler
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Share on Facebook Messenger
Na Twitteru přibývají účty se jmény nacistických pohlavárů. To se příliš nelíbí německým uživatelům této internetové sociální sítě a snaží se účty falešných Adolfů Hitlerů, Josephů Goebbelsů či Rudolfů Hessů nechat zrušit. Zatím však ne příliš úspěšně, napsal německý týdeník Der Zeit.

Podle něj má na Twitteru svá konta i s originálními fotografiemi téměř celá nacistická elita včetně nechvalně známého lékaře z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Josepha Mengeleho. Například Hitlerův profil obsahuje vedle jeho výroků i nacistické symboly jako hákový kříž nebo říšskou orlici, které jsou v Německu zakázané.

Většina těchto falešných účtů je ve španělštině a v tomto jazyce také jejich majitelé na síti komunikují. Z účtu @AdolfHitler bylo odesláno přes 8600 krátkých zpráv; v těch posledních údajný diktátor podle Die Zeit jakoby znovu prožíval druhou světovou válku. „Dneska jsem vstal a dostal chuť napadnout Polsko,“ sdělil kupříkladu svým následovatelům nepravý Hitler. K rasistickým vyjádřením se prý neuchyluje.

Němečtí uživatelé Twitteru tyto falešné nacistické účty objevují většinou náhodou a snaží se je označovat jako nežádoucí, aby je správce sítě zrušil. V současnosti takto bojují proti kontu, jehož majitel se vydává za jednoho z hlavních organizátorů nacistického holokaustu Adolfa Eichmanna.

Problém s nepravými nacisty na Twitteru není nový. Už před dvěma roky Němce pobouřil účet @Heil_Hitler_88, jehož majitel prostřednictvím něj šířil nacistickou propagandu, která je v Německu trestná. Po řadě protestů nakonec Twitter tento účet opravdu smazal. Žádný automatický systém, který by rozpoznával a filtroval tato evidentně falešná konta, ale síť zjevně nepoužívá, poznamenal Die Zeit.

Falešná konta jsou přitom podle týdeníku v rozporu s pravidly používání Twitteru, která zakazují vydávat se za jinou osobu. Na rozdíl od zákazu obscénních nebo pornografických líčení nicméně tato pravidla výslovně nezmiňují nacistickou propagandu.

Ta je v Německu zakázaná zákonem. Twitter však sídlí v USA a na rozdíl od jiných velkých internetových společností jako Facebook nebo Google nemá v Německu ani pobočku. Podle Die Zeit je sporné i uplatňování dalších regulí Twitteru na tento případ.

Nacističtí zločinci nejsou jedinými historickými osobnostmi, které mají na populární síti „své“ účty. Jak upozornil specializovaný server meedia.de, na Twitteru vystupuje i Napoleon Bonaparte, Julius César nebo Josif Stalin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.