Na vojnu do Klatov nešel, hrát přijede | e15.cz

Na vojnu do Klatov nešel, hrát přijede

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čechomor má namířeno do Klatov. V rámci Kooperativa Tour se tu zastaví 30. listopadu.

Jaké přesně bude v úterý počasí, těžko říct. Ale v klatovském kulturním době určitě zima nebude. Publikum tu totiž rozparádí pětice, která si říká Čechomor. Zastaví se tu v rámci svého Kooperativa Tour. „Do Klatov se těšíme, protože tam jsou hezká děvčata. Ona tedy jsou všude, ale v Klatovech obzvlášť,“ přiznává frontman František Černý. Vážněji pak dodává, že koncert patří do šňůry těch „luxusnějších“. Obsahově odlišných od produkcí, které Čechomor hrává třeba na letních festivalech.

Nejen pro pamětníky

„Zahrají průřez svou tvorbou za celých dvacet let existence kapely. A aby diváci viděli, že se Čechomor nevěnuje jenom sám sobě a muzice, promítneme i tříminutový film o obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky, s níž Čechomor společně s Kooperativou také spolupracuje,“ dodává manažerka tour Tereza Švecová. Návštěvníci koncertu se tedy mohou těšit nejen na známé písničky, včetně skladeb z alb Pověsti hradů a zámků. „Budeme hrát ale třeba i věci, které jsme třeba deset let nehráli. A vedle toho i písničky z připravované nové desky,“ slibuje František Černý.

Copak je to za vojáka

Jako muzikanta zná Františka Černého klatovské publikum velmi dobře. Ale asi nikdo neví, že ho Klatovy kdysi mohly poznat i v zeleném suknu. „Měl jsem tam nastoupit na vojnu. K výsadkářům. Ale zlomil jsem si nohu a narukoval jsem k radistům do Brna,“ vzpomíná kytarista.

Mohl se tak vlastně stát jedním ze skutečných vojáků, které znají filmoví diváci díky snímku Copak je to za vojáka? „Tu nohu jsem si rozhodně nezlomil schválně, abych se vyhnul nástupu na vojnu. To by snad ani nikdo rozumný nedělal. Byla to taková nešťastná náhoda,“ dodává František Černý.

Trocha historie

Jako rok narození má Čechomor v rodném listě uveden letopočet 1988. Jména rodičů jsou František Černý a Jiří Břenek. Pod názvem I. Českomoravská hudební společnost tehdy kapela vystupovala každý víkend v pražském Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, dnešním Výstavišti. Hrála na takzvaném Starém tržišti, kde se lidem předváděla stará česká řemesla a k tomu hrály různé kapely.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video