Na výlet do tmy nad Boleslaví posvítí sedm souhvězdí | e15.cz

Na výlet do tmy nad Boleslaví posvítí sedm souhvězdí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hvězdárna otevírá po prázdninách. Každý školní pátek lidé pohlédnou do vesmírné dálky.

Před 9. základní školou čeká zvláštní směsice lidí. Několik rodičů s dětmi, dvojice studentů a starší muž s aktovkou. Už je šero, když se otevřou dveře a v nich skupinu vítá hvězdář. Společně se vydají setmělou školou věž s dalekohledy a otáčivou kupolí. lohuNa oblohu nad městem se může podívat kdokoli.

Poprvé na Václava

Umožní mu to tři dalekohledy. První je ve věži od otevření hvězdárny v listopadu 1995, další dva se podařilo získat vedoucímu Pavlu Bromovi s pomocí teplárny Ško-energo a magistrátu, který hvězdárnu zřizuje. Po novějším a výkonnějším před třemi lety přibyl kombinovaný, kterým astronomové pozorují třeba gigantické erupce plazmatu na Slunci.
Dalekohled už testovali. Naostro si jej ale obyvatelé Boleslavi vyzkoušejí až při Svatováclavské jízdě. Bude-li pěkné počasí, uvidí desítky tisíc kilometrů vysoké oblouky hmoty tryskající jako láva ze Slunce.
Na hvězdárně si lidé prohlížejí tělesa sluneční soustavy. Největším zážitkem je Měsíc, zvlášť v první čtvrti. „Naše dalekohledy poskytují tak velké přiblížení, že máte pocit, že se vznášíte nad jeho povrchem,“ slibuje vedoucí Brom. V září je dobře vidět také Jupiter, hvězdokupy, mlhoviny či dvojhvězdy.
„Podzimní obloha je jedna z nejbohatších,“ říká Brom.Nyní usiluje o získání čtvrtého, dvakrát většího dalekohledu. „Ten už by mě na hvězdárně přežil. Mohli bychom s ním i něco objevit,“ míní Brom.
Spolu s dalšími členy Mladoboleslavské astronomické společnosti chce hledat nové komety či pozorovat proměnné hvězdy. Kvůli světelnému znečištění ve městě by s novým dalekohledem mohli vyrazit například do rezervace chráněné tmy v Jizerských horách. Pro obyvatele Boleslavi bude hvězdárna otevřená stále. Po prázdninách poprvé v pátek 10. září.
„Potřebovala jsem informace do školního referátu. Na přednášku nakonec nedošlo, protože byla jasná obloha, takže hvězdář upřednostnil pozorování,“ vzpomíná studentka Simona Petráková. V okuláru toho údajně moc neviděla, příjemně ji ale překvapila atmosféra ve věži.
„Kopule se s hlukem otáčela a malým průřezem byly vidět hvězdy. Pod námi spousta lidí ve svých obývácích zírala na televizi a my se dívali nejdál, jak to z Boleslavi jde,“ dodává Petráková.
Hvězdárnu má Boleslav teprve patnáct let. Poprvé se o ní ale mluvilo na začátku sedmdesátých let minulého století. Dnes už neznámý sponzor chtěl zaplatit její výstavbu. Musela ale vyrůst na Chlumu, což astronomové odmítli. Na kopci u Boleslavi měla základnu sovětská armáda. Navíc si vědci mysleli, že by ji daleko od města nikdo nevyužíval. První hvězdárnu Boleslav získala až v roce 1995. Díky osvícenému architektovi Jiřímu Štěrbovi.
„Stavba školy symbolizuje poznání. V přízemí jsou první třídy, vyšší ročníky postupují nahoru, jak nabývají vědomostí. A protože je poznávání nekonečný proces, jako je nekonečný vesmír, ukončil jsem budovu hvězdárnou,“ vysvětluje Štěrba.

Přesvědčil ministerstvo

Vedení města v polovině osmdesátých let, kdy začala budova vznikat, architektovi do práce nemluvilo, pokud splnil daná kritéria. A to Jiří Štěrba dokázal. Že ale školu z panelů nenavrhl jako několik pavilonů, jak bylo tehdy zvykem, musel obhajovat až na ministerstvu školství. Uspěl. A tak v ní může být i klouzačka, která vznikla podél spirálové plošiny do věže. „Chtěl jsem školu hrou,“ dodává Štěrba.
Hvězdárnu po otevření v roce 1995 vedl gymnaziální profesor Josef Zahrádka, který v roce 2007 provoz předal dnes šestadvacetiletému doktorandovi Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity Pavlu Bromovi.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery