Nálet na Mladou Boleslav. Město napadly sovětské letouny | e15.cz

Nálet na Mladou Boleslav. Město napadly sovětské letouny

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vzduch proťal hvízdot, pak se ozvaly ohlušující rány. 9. května 1945 zasypaly bomby Mladou Boleslav.

Válka byla u konce. Berlín padl a němečtí vojáci ve středních Čechách se snažili prchnout do amerického zajetí. V Boleslavi tomu bylo obdobně. „Zmatek mezi Němci vyvrcholil 8. května. K večeru se shromáždili na Staroměstském náměstí před hotelem Věnec. Chtěli pryč z města,“ líčí Jiří Filip, který se zabývá historií Mladé Boleslavi.

Osudná chvíle

Byla slunečná středa, 9. května. Ulice zaplnily stovky lidí. „Sledovaly úprk Němců,“ říká Filip. Krátce před desátou dopoledne se na obloze objevily letouny. Dvoumotorové bombardéry v doprovodu stíhaček přiletěly od Bakova nad Jizerou. „Nejprve provedli průzkumný přelet,“ tvrdí Jiří Filip. Poté se rozdělily na dvě formace. Lidé mysleli, že předměty odpoutávající se od letadel jsou buď letáky, nebo barely. „Házejí,“ znělo ulicemi. Protiletecká hlásná služba nefungovala už čtyři dny. „Od západu k Šuldově vile přilétal roj letadel. Nikdo nic netušil, vždyť byl konec války. Pak jsme uslyšeli hvizd a detonace,“ řekl svědek náletu Josef Procházka boleslavskému novináři Josefu Donátovi. Ve městě zemřelo na pět set lidí, mezi nimi 135 Čechů.

Kdo svrhl pumy?

Komise, která zakreslovala místa dopadů pum, odhalila, že bomby sledovaly ústupové cesty německých vojáků. Když Sověti po příjezdu do města zjistili, že nálet berou obyvatelé jako pomstu Němců, využili toho. Vyšetřovací komisi rozpustili a všechny tiskoviny zcenzuroval revoluční národní výbor. Verze o vině Luftwafe vydržela dalších dvacet let. Pochybnosti se objevily až v roce 1968. „Pátral jsem tehdy v okresním archivu po podrobnostech. Vedoucímu Karlu Herčíkovi jsem řekl, že to možná udělali Sověti. Odpověděl, že to ví a ať to někam napíšu. Text zakázali publikovat,“ vzpomíná Donát. Debata pokračovala až v roce 1990. Pro mnoho lidí to byl šok. Sovětskou účast ale potvrdili vojenští historici. Jiří Filip se pokusil nálet zrekonstruovat. Přinejmenším dvacet lehkých bombardérů sovětské 2. letecké armády generálplukovníka Stěpana Akimoviče Krasovského odstartovalo z území dnešního Polska. „Bombardovali Boleslav, jelikož šlo o důležitý dopravní uzel,“ říká Filip.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video