Naprostá většina českých lyžařů jezdí pod vlivem alkoholu | E15.cz

Naprostá většina českých lyžařů jezdí pod vlivem alkoholu

Ooops!
Ooops!
• 
ZDROJ: thegoat.backcountry.com

nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jen každý šestý Čech, kterého potkáte na lyžích, je zcela střízlivý. Na sjezdovkách jezdí 83 procent českých lyžařů pod vlivem alkoholu, více než třetina z nich vypije přes den dvě až tři skleničky lihovin. Dvě třetiny lyžařů zase neřeší zbytkový alkohol z předešlého bujarého večera, takže kdyby teoreticky v jednom okamžiku měl do příslovečného balónku dýchnout každý lyžař na sjezdovce, výsledek by byl zarážející. Výsledky vyplynuly z ankety Direct Pojišťovny.

Tisková mluvčí Direct Pojišťovny Kateřina Krásová říká, že Češi se při svých cestách na hory chovají zopovědně v otázce pojištění, na výjezd do zahraniční se pojišťuje devět z deseti klientů, využívají i doplňkových pojištění.

Alkohol v souvislosti se zimnímu sporty však lidé podceňují. „Málokdo si uvědomuje, že prodlužuje reakční časy, zhoršuje rovnováhu a vede ke ztrátě kritického úsudku,“ říká Krásová. „V zahraničí bývá běžnou praxí, že střety a zranění na sjezdovce šetří místní policie, která právě vliv alkoholu zkoumá a pokud se prokáže jeho přítomnost v krvi, má to také přímý vliv na plnění pojišťovny,“ dodává.

Anketa pojišťovny ukázala, že alkoholu se při lyžování úplně vyhýbá pouze každý šestý. Jsou to však hlavně ženy (28 %), mezi muži je to vzácnost (7 %). Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem je svařené víno, které pije na sjezdovce 36 % lyžařů a snowboardistů. Muži dávají častěji než ženy přednost pivu, které si dá každý čtvrtý. Výrazně více vypijí také tvrdého alkoholu, který konzumuje víc než třetina mužů, oproti 18 % žen. Sedm z 10 lyžařů popíjí proto, aby se zahřáli.

 

Podobná lehkomyslnost se projevuje například i u Britů. Podle průzkumupojišťovny More Than, sesterské společnosti Direct Pojišťovny, vyráží jeden ze čtyř Britů nevědomky na svah v podnapilém stavu. Britové si, rovněž jako Češi, nelámou hlavu s vlivem zbytkového alkoholu na lyžařské schopnosti.

co se pije na sjezdovceAutor: Direct Pojistovna

Zde je několik doporučení, jak omezit riziko spojené s alkoholem při lyžování

• Chystáte-li se pít, nespěchejte. Čím rychleji pijete, tím rychleji roste koncentrace alkoholu v krvi.

• Když už se večer opijete a ráno vám nebude zrovna nejlépe, nechoďte rovnou na svah. Dejte alkoholu čas, aby se dostal pryč z vašeho těla, a vyrazte na lyže až po obědě.

• Dávejte pozor, co jíte. Vydatné jídlo odbourávání alkoholu zpomalí, v některých případech i třikrát. Mýtus, že vám jídlo pomůže vystřízlivět, je falešný.

• Nemyslete si, že „vám čerstvý vzduch vyčistí hlavu“ – nevyčistí. Nízké teploty nemají na absorpci alkoholu vůbec žádný vliv.

• Pořiďte si kapesní alkohol tester (jsou levné a všude k dostání) a přibalte si jej na hory s sebou, abyste věděli, kdy můžete bezpečně na sjezdovku.

alkohol při lyžováníAutor: Direct Pojistovna

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video