Návrhářku Šiškovou znají i v New Yorku | e15.cz

Návrhářku Šiškovou znají i v New Yorku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O Zlíně lidé dobře vědí také v Americe. Díky módní návrhářce Šárce Šiškové.

Její šaty mohou lidé obdivovat na výstavě v New Yorku, kde leží vedle modelů od Chanel, Vivienne Westwood nebo Jeana Paula Gaultiera. Zlínská módní návrhářka a vedoucí Ateliéru designu oděvu Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati Šárka Šišková díky své práci proslavila nejen sebe, ale i své rodné město.

Modely na Berlinale

Jako módní návrhářku ji vyhledávají české umělecké osobnosti. V jejích modelech chodí například herečka Petra Hřebíčková. „Měla jsem její krásné šaty při vyhlašování cen Thálie i na festivalu Berlinale. Přinášejí mi štěstí,“ poznamenala ještě nedávno členka zlínského divadelního souboru Hřebíčková. Se Šiškovou spolupracují i další osobnosti. „Moje modely má také například žena režiséra Miloše Formana a úspěšná spisovatelka Martina Formanová,“ říká návrhářka.

První kontakty se světem módy prožila ještě ve školních letech. „Jako každá holka jsem snila o tom, že bych jednou něco takového mohla dělat. Dokonce jsem měla na střední škole na zdi panoramatickou fotku New Yorku,“ vzpomíná Šišková.
Původně vystudovala obor Design obuvi na Střední umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti, láska k oděvním modelům ale nakonec zvítězila. Na pražské „umprumce“ už její kariéra pod vedením profesorky Zdeňky Bauerové jednoznačně směřovala k módnímu návrhářství. „Spolupráce s ní si dodnes velmi vážím, dala mi hodně cenných rad,“ říká Šišková.

Sny o vlastním ateliéru a přehlídkách svých modelů na pár let utlumila nabídka jít učit na univerzitu zpátky do Zlína. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí. Měla jsem to dobře rozjeté, jezdila jsem po celém světě, do Číny, Thajska. Nakonec jsem se do Zlína vrátila. A nelitovala jsem,“ vzpomíná Šišková. Ve Zlíně kompletně připravila projekt Ateliéru oděvního designu, díky vstřícnosti děkana fakulty Pavla Škarky jej dokázala prosadit. „Vedu ateliér osm let. Lidé v branži už dnes dobře ví, kdo jsme. Máme za sebou řadu krásných přehlídek, studentské práce jsme měli ve Vídni, Paříži, New Yorku i v Praze. Absolventi získávají práci i v zahraničí, jsou úspěšní. Je to samozřejmě i zásluha podpory vedení fakulty a univerzity,“ tvrdí návrhářka.

Paralelně s prací pro univerzitní ateliér se vyvíjí i její osobní kariéra. Už dva roky udržuje kontakty v New Yorku, kde její modely oceňují nejen v Museum at Fashion Institute of Technology.
„První prezentaci jsem tam měla před dvěma lety. První impuls vzešel ze setkání se Soňou Baťovou, která nás pozvala do Toronta na konferenci škol módního designu a posléze mi pomohla zprostředkovat výstavu studentských prací zlínské univerzity v New Yorku. Výstava měla mimořádný ohlas a díky tomu jsem získala důležité kontakty,“ popisuje cestu za oceán Šišková.

Nejvyšší čas prodávat

Oním zásadním kontaktem byla ředitelka newyorského muzea módy Valerie Steele, která Šiškovou pozvala na osobní schůzku. „Od té doby spolupracujeme, dokonce mne přijela podpořit na jednu z mých přehlídek do Prahy,“ upozorňuje Šišková. Během své kariéry připravila stovky modelů. Nejvíce si cení zelenofialového modelu, který je teď právě v Americe. „U něj jsem se inspirovala přírodou. Je krásný,“ říká.

Přesto ani přehlídky a prezentace ve „městě módy“ nejsou zárukou trvalého úspěchu. „Ten může přijít jedině, když moje modely začnou lidé kupovat. Snad se to podaří. Nějaký projekt v hlavě mám, ale teď je o něm ještě hodně předčasné mluvit. Ale pokud se to nepodaří brzy, bude potíž, protože zatím do módy opravdu spíše investuju. Látky i šití jsou hodně drahé, noci mám z toho všeho někdy bezesné. Naštěstí ráno už zase zvítězí má neutuchající chuť tvořit,“ dodává Šišková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video