Nový operační systém výrazně snižuje efektivitu práce, stěžují si malé firmy | E15.cz

Nový operační systém výrazně snižuje efektivitu práce, stěžují si malé firmy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: archiv
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Softwarové společnosti často „vylepšují“ své produkty, jen aby vyvolaly umělou poptávku po novém zboží. Odlišné nastavení nových verzí softwaru přitom často uživatelům zpomaluje práci. Obávají se proto dalších změn po „povinném“ zavedení Windows 10.

Operační programy pro počítače se každých několik let obměňují. Zejména pro malé firmy a živnostníky přitom každý nástup nové verze operačního systému (OS) znamená pokles efektivity jejich práce.

Na rozdíl od velkých firem, které mají samostatná IT oddělení, se totiž musí lidé v malých firmách prokousat všemi změnami sami. A přestože operační systém stojí několik tisíc korun, kupují v podstatě zajíce v pytli, protože na různá úskalí provozu nového systému přicházejí až po jeho spuštění a zákaznická podpora operačních systémů je prakticky nulová. Respektive sestává z internetové nápovědy na nejčastější otázky, kde se složitější problémy řeší jen těžko.

Zkušenosti živnostníků ukazují, že změna operačního systému dokáže ovlivnit podnikání na několik měsíců. „Živím se analýzou dat a moje práce spočívá v otvírání, zpracování a rychlém uložení velkého množství dokumentů. Dokumenty proto musím mít dobře utříděné, hledat mezi nimi a být schopen rychle otevřít ten správný,“ vysvětluje podnikatel, který si nepřál být jmenován.

Vloni v lednu mi pár měsíců po záruce odešel notebook, kde byly instalovány Windows 7. Proto jsem musel hned koupit nový, kde byly instalovány Windows 8.1. V nich je však natolik odlišná práce s tříděním dokumentů, že můj výkon je od té doby nižší o deset až dvacet procent,“ stěžuje si podnikatel.

Třídění postrádá logiku

„Ve starším systému fungovalo otvírání souborů logicky. Při nastavení ,Podle data´ se mi nejvýše zobrazily adresáře s nejnověji zpracovávanými soubory. Nyní se však nejvýše zobrazí balastní soubory, s nimiž jsem třeba několik měsíců nepracoval, a adresáře se zobrazí až pod nimi. Čili zatímco dříve mi otevření potřebného souboru trvalo dvě vteřiny, nyní je to osm, dvanáct vteřin,“ popisuje podnikatel.

A nezdá se, že řešení problému, které nabízí Microsoft, by při každodenním intenzivním provozu mohlo ztracený čas ušetřit.

„Ve Windows je celá řada cest, jak mít důležité složky vždy k dispozici, například mezi ně patří seznamy odkazů, dostupné na kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu Průzkumníka souborů, nebo možnost přidávat si často používané složky do seznamu Rychlý přístup v Průzkumníku souborů,“ říká Petr Klement, manažer divize Windows ve společnosti Microsoft. Pro vyhledávání naposledy použitých souborů to však řešení není.

Další problém, který ve Windows 8.1 snižuje pracovní výkon, je hledání v počítači a emailech. „V analyzovaných dokumentech a v emailech velmi často hledám podle klíčových slov. Jednou za čas se však všechny soubory v počítači indexují a vyhledávání nefunguje. Ve starší verzi Windows to trvalo třeba den či dva, což se dalo přežít. V současné verzi Windows však indexace běží i déle než týden, což znamená, že po celou dobu nejsem schopný najít některé klíčové dokumenty nebo emaily,“ konstatuje živnostník.

Celý článek si můžete přečíst na webu BusinessInfo.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video