Obchodní centrum Central Most | E15.cz

Obchodní centrum Central Most

Nové obchodní centrum Central Most vzniklo na 1. náměstí v Mostě. Na prodejní ploše 18 tisíc m2 nabízí více než 80 obchodů ve dvou nadzemních patrech a 350 podzemních parkovacích míst. Součástí celého komplexu je i Rezidence Odeon se 101 byty. Celkové náklady projektu přesahují 1 mld. Kč.

Mezi největší nájemce prodejní plochy patří HYPER Albert, Datart, C&A, Intersport, New Yorker a Baťa. Vedle velkých obchodů tu zákazníci najdou i řadu specializovaných prodejen nabízejících knihy, hračky, drogerii nebo chovatelské potřeby.

Samozřejmostí jsou dále služby – kadeřnictví, lékárna, optika a další. Nechybějí ani kavárny a provozovna občerstvení. Nové centrum přináší širší nabídku zboží, služeb a značek, které v regionu dosud chyběly. Nejbližší srovnatelné obchodní centrum je až v Praze nebo v Německu. „Naším cílem proto od začátku bylo obsadit prodejní plochy co nejširším spektrem obchodů a značek, aby byl Central Most atraktivní i pro široké okolí Mostu,“ řekl ing. arch. Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl, která je developerem obchodního centra.

O pronájem obchodních ploch a správu centra se stará společnost Cushman & Wakefield. Očekává se, že v průběhu třetího čtvrtletí bude centrum z 96 % pronajaté.

#####Nové možnosti

Otevřením obchodního centra Central Most se občanská vybavenost v Mostě dostala na evropskou úroveň. A díky němu vznikly tři stovky nových pracovních míst. Naprostou většinu zaměstnanců přitom tvoří obyvatelé Mostu a blízkého okolí, což je pro region s nezaměstnaností mezi 14 a 15 procenty pochopitelně velkým přínosem. Pro zákazníky je připraveno 350 parkovacích míst v podzemních garážích. Režim parkování byl nastaven takovým způsobem, aby obyvatelům a návštěvníkům Mostu poskytl nejen dostatečný prostor pro nakupování, ale i pro to, aby mohli v klidu vyřídit potřebné záležitosti na místních úřadech. První tři hodiny parkování budou zdarma, čtvrtá hodina bude za 20 korun a od páté hodiny bude každá hodina za 50 korun.

#####Historie zavazuje

Central Most vznikl v místě bývalého parkoviště. Nepravidelný tvar budovy je dán tvarem náměstí, které tak architektonicky doplňuje. „Historická kašna, náměstí a Central Most jsou jedny z mála prvků centra města, které nevycházejí z urbanistického řešení Mostu připraveného v šedesátých letech. Architektura budovy měla náročný úkol zapadnout do svého okolí, dotvořit centrum města a dát mu moderní a dynamický nádech. Kombinace historie a současnosti je zde kontrastní a zároveň se vhodně doplňuje,“ říká arch.

Karim R. Rachidi, architekt obchodního centra Central Most. Zajímavostí projektu je fakt, že obě podlaží mají díky svažitosti terénu přímý vstup z úrovně ulice. Prosklená střecha a vstupní části obchodního centra dodávají jeho interiéru nejen dostatek denního světla, ale jsou i zajímavým architektonickým prvkem, který propojuje interiér s okolím. Obchodní centrum tak nabídne i přímý výhled na dominantu mosteckého regionu – hrad Hněvín.

#####Unikátní architektonické řešení

Součástí budovy Central Most je věž s hodinami, která symbolicky označuje samotný střed města a tvoří přirozený orientační bod. Dvoje elektrické hodiny s ciferníkem o průměru 3,2 m jsou viditelné z obou směrů třídy Budovatelů. „Netradičním architektonickým prvkem projektu je tzv. ‚kosmická osa‘, která opticky přímo spojuje severní a jižní vstup do obchodního centra, a umožňuje tak průhled přes celou budovu. Navíc je výrazně osvětlena a za tmy je dobře viditelná i z větší vzdálenosti,“ doplňuje architekt Karim R. Rachidi. Jeho architektonická kancelář KRR Architektura již projektovala řadu rezidenčních nemovitostí i obchodních center a za své projekty několikrát obdržela prestižní ocenění „Nejlepší z realit – Best of Realty“.

#####Skupina Crestyl: důraz na regiony

Central Most je prvním velkým obchodním centrem v mosteckém kraji. „Nejen krajská města si zaslouží multifunkční komplexy, proto jsme se rozhodli realizovat projekty v regionálních městech, která jiní investoři opomíjejí,“ řekl Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Skupina v tomto regionu připravuje také stavbu nákupní galerie v Chomutově, jejíž otevření je naplánováno na příští rok.

Rovněž se tu počítá s bytovou rezidencí. V přípravě jsou dále multifunkční centra v Kladně, Opavě a Jablonci nad Nisou a v úvahu přicházejí i jiná regionální města po celé České republice.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!