Volební lístky pro volby 2023: Jak postupovat správně | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Volební lístky pro prezidentské volby: Kde je získat a jak s nimi hlasovat

fry, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V lednu probíhají v Česku prezidentské volby. Voliči hlasují pomocí volebních neboli hlasovacích lístků. Kde a jak můžete volit? Na co byste si měli dát pozor, aby byl váš hlas platný, a kdy se dozvíme jméno vítěze?

Jak získat volební lístky pro prezidentské volby

Hlasovací lístky obdržíte na adresu trvalého bydliště, nejpozději tři dny před začátkem prvního kola voleb. Pro druhé kolo je volič obdrží až ve volební místnosti.

Ztráta a co dělat když volební lístky nepřijdou

V případě ztráty nebo jiných problémů je možnost vydání nové sady volebních lístků přímo ve volební místnosti. V případě druhého kola prezidentských voleb se hlasovací lístky již neposílají a vydává je komise ve volební místnosti

První kolo prezidentských voleb proběhne v termínu:

 • v pátek 13. ledna od 14:00 do 22:00
 • v sobotu 14. ledna od 8:00 do 14:00

Druhé kolo prezidentských voleb proběhne v termínu: 

 • v pátek 27. ledna od 14:00 do 22:00
 • v sobotu 28. ledna od 8:00 do 14:00

Volební lístky 2023: Čísla kandidátů

Pro druhé kolo voliči ve volební místnosti obdrží volební lístky už jen dva - jeden volební lístek pro Andreje Babiše, druhý volební lístek pro Petra Pavla. Obálka pro první kolo obsahovala hlasovací lístky s těmito kandidáty:

Jméno Povolání Volební číslo
Pavel Fischer senátor 1
Jaroslav Bašta poslanec SPD 2
Petr Pavel generál ve výslužbě 4
Tomáš Zima lékař 5
Danuše Nerudová ekonomka 6
Andrej Babiš poslanec a předseda hnutí ANO 7
Karel Diviš podnikatel v IT 8
Marek Hilšer senátor 9

* volební číslo 3 měl kandidát Josef Středula, který však boj o Hrad vzdal

Jak volit prezidenta?

Po příchodu do volební místnost ověří volební komise na základě občanského průkazu či cestovního pasu totožnost voliče a jeho české občanství. Poté je mu vydána úřední obálka, případně také nová sada hlasovacích lístků. S tímto se poté vydá volič za plentu a provede tajnou volbu, kdy do úřední obálky vloží volební lístek vybraného kandidáta. Volební lístek se nějak neupravuje. Obálku následně volič vhodí do volební urny. Pro detailní popis čtěte:

Jak volit: Návod pro prezidentské volby 2023 >>>

 Kdy mohou být hlasy neplatné

Volební lístky jsou neplatné když:

 • do obálky vložíte více než jeden hlasovací lístek
 • volební lístek nevložíte do obálky s úředním razítkem
 • volební lístek je ve špatné obálce
 • hlasovací lístek není vytištěný na předepsaném tiskopise
 • volební lístek je přetržený

Volební místnosti: Kde volit?

Adresu volební místnosti zveřejňuje starosta obce na obvyklém místě. Zpravidla to bývá vývěska na obecním úřadu nebo webové stránky obce. Učiní tak nejpozději 15 dnů před začátkem voleb. V zahraničí poskytují informace o místě a době konání voleb zastupitelské úřady.

Adresa příslušné volební místnosti bývá vyznačena i na obálkách s volebními lístky, které volič obdrží poštou. To v případě prezidentských voleb platí jen pro první kolo, volební lístky pro druhé kolo prezidentských voleb obdrží volič až přímo ve volební místnosti. Adresa volební místnosti je odvozena od místa trvalého bydliště občana. Pokud chce volič volit mimo místo svého trvalého bydliště nebo dokonce v zahraničí, musí si zažádat o voličský průkaz. Pro více informací k volebním místnostem čtěte:

Kde volit: Volební místnosti a okrsky 2023 >>>

Prezidentské volby 2023

Českým prezidentem se může stát občan České republiky, který alespoň v druhý den voleb dosáhne věku 40ti let. Nesmí být omezen ve svéprávnosti k výkonu volebního práva. 

Funkční období prezidenta je pět let, nesmí být volen více něž dvakrát za sebou a musí mít podporu nejméně:

 • 20 poslanců
 • 10 senátorů
 • nebo 50 tisíc hlasů od občanů, kteří jsou oprávněni volit

Ve volbách v letech 2013 a 2018 zvítězil současný dosluhující prezident Miloš Zeman. Výsledky 1. kola prezidentských voleb budou oznámeny v sobotu 14. ledna, výsledky případného druhého kola  o dva týdny později.

VIDEO: Prezidentské volby 2023: Kdy přesně se konají a jak probíhají?

Video se připravuje ...

Autor: fry, swp

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery