OBRAZEM: Chátrající památníky jugoslávské historie | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

OBRAZEM: Chátrající památníky jugoslávské historie

nes

Internetem kolují fotografie Jana Kempenaerse, který od roku 2006 do roku 2009 cestoval po celém regionu bývalé Jugoslávie, kde dokumentoval monumentální památníky ze socialistického období. Architektonické a umělecké výtvory, které v minulosti symbolizovaly dějinné významy míst, na nichž vznikly, zůstaly po rozpadu republiky v roce 1990 zcela opuštěné a dál chátrají.

Původní symbolické významy děl se vytratily, zůstalo jen jejich přízračné vzezření, v němž někde lze zahlédnout i krásu přicházející jakoby z budoucnosti.

Tyto strutury vznikly v 60. a 70. letech za prezidenta Josipa Broze Tita jako památníky na místech, kde probíhaly boje druhé světové války (jako Tjentište, Kozara a Kadinjača), nebo kde byly koncentrační tábory (jako Jasenovac a Niš). Monumenty navrhovali různí sochaři (Dušan Džamonja, Vojin Bakic, Miodrag Živković, Iskra Grabulovski, abychom jmenovali alespoň některé) a architekti (Bogdan Bogdanovic, Gradimir Medaković…).

V 80. letech lákaly památníky miliony návštěvníků ročně, zejména mladé průkopníky „vlastenecké výchovy“. S rozpadem republiky se ale rozpadla rovněž symbolika staveb a Kempenaersovy fotografie dnes nastolují otázku, zda tyto pozvolna upadající monumenty dnes mohou dál existovat jako čisté sochy bez vtištěných významů.

Nepřipomínají vám některé ze staveb znepokojivý obraz rozmlouvajícíh hlav na přebalu posledního studiového alba skupiny Pink Floyd? Možná se tvůrce coveru Division Bell inspiroval právě tady.

Autor: nes
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!