Obrovská transakce se uzavřela, Tkáč s Křetínským ovládli Mall a Heureku | e15.cz

Obrovská transakce se uzavřela, Tkáč s Křetínským ovládli Mall a Heureku

Patrik Tkáč
Patrik Tkáč
• 
ZDROJ: pinkas martin/euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investiční skupina Rockaway kupuje za víc než 200 milionů eur (5,4 miliardy korun) druhý největší e-shop v Česku Mall.cz a srovnávač cen Heureka.cz. Obchod financují miliardáři Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a investiční společnost PPF. Jde o jednu z největších transakcí v maloobchodu v posledních letech. Akvizici bude posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Rockaway Capital se dohodla na uzavření smlouvy o převodu stoprocentního podílu ve společnosti Netretail Holding, která provozuje internetové obchody Mall, a společnosti Naspers OCS Czech Republic provozující on-line srovnávač Heureka.cz.

„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce. Máme díky tomu před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat jednu miliardu euro a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu střední Evropy,“ uvedl ředitel Rockaway Jakub Havrlant.

„Internetové obchodování je stále ještě v začátcích a toto je pro nás důležitý milník v pokračování cesty, kterou jsme začali před 15 lety,“ dodal šéf Netretail Holding Ondřej Fryc.

Rizikové provázání

Dopad transakce na trh e-commerce bude podle obchodního ředitele společnosti Netdirect Marka Kršky záviset především na tom, jak se skupina Rockaway popasuje s dvěma úkoly, které před ní stojí. „Zaprvé musí jednoznačně oddělit fungování Mall.cz a srovnávače Heureka.cz. Jejich provázání by totiž mohlo být rizikové nejen pro ostatní hráče na trhu, ale i pro ně samotné,“ řekl Krška.

Zadruhé se podle něj musí pokusit dostat Mall.cz i další dříve koupené projekty do přiměřeného zisku, což se předchozím vlastníkům nepovedlo. Mall.cz vykázal ve finančním roce 2013/2014 zisk 9,5 milionu korun.

Výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška se domnívá, že v krátkodobém horizontu transakce výrazné změny na trhu e-shopů nepřinese. „Z dlouhodobého hlediska bude záležet na strategii, kterou budou noví majitelé aplikovat, ale to ukáže až čas,“ dodal.

„Český trh e-commerce je jeden z nejrozvinutějších v Evropě. Z tohoto pohledu neočekáváme nijaké závratné změny, které by tato transakce mohla zákazníkům přinést,“ uvedla mluvčí e-shopu Alza.cz Denisa Dlabová.

Koupě CZC

Skupina Rockaway letos prostřednictvím E-commerce Holdingu koupila podíl v internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz, transakci nyní posuzuje antimonopolní úřad. Loni převzal holding e-shopy Vivantis. Obrat E-commerce Holding by měl letos dosáhnout čtyř miliard korun.

Internetový obchod Mall.cz dosud vlastnil Netretail Holding patřící do celosvětové skupiny Naspers. Netretail Holding vykázal ve finančním roce 2013/2014 obrat osm miliard korun. Zahraniční pobočky v Polsku, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku se na tržbách společnosti podílejí téměř z poloviny. Největší český internetový prodejce Alza.cz měl loni obrat 11,5 miliardy korun bez DPH. Srovnávač cen Heureka.cz v roce 2014 vykázal podle účetní závěrky obrat 341 milionů korun.

Podle aktuální analýzy Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) letos Češi v internetových obchodech utratí rekordních 81 miliard korun a ve srovnání s loňským rokem se on-line útraty zvýší o 21 procent. Letos naopak poprvé začal klesat počet tuzemských e-shopů, když se jejich počet snížil meziročně zhruba o jedno procento ze 37 200 na 36 800.

Tržby tuzemských internetových obchodů:
Rok Obrat trhu v miliardách korun
2011 44
2012 51
2013 58
2014 67
2015* 81

zdroj: Heureka.cz, APEK * odhad

Dlouhodobě Češi utrácejí on-line nejvíce především za elektroniku. Podle údajů Heureky si výrazné nárůsty letos připsalo zboží jako volně prodejné léky (25 pct), vybavení pro dům a zahradu (23 pct) nebo sekce s módou a oblečením (28 pct). Například kategorie drogerie vzrostla proti loňsku dvojnásobně - nejprodávanější v této sekci jsou prací prášky a mopy.

Společnost Rockaway Capital vedle investic v oblasti internetu také podporuje začínající technologické firmy. Působí v Praze, americkém San Francisku a brazilském Sao Paulu. Jediným akcionářem firmy je Jakub Havrlant.

Křetínský s Tkáčem a investiční skupinou J&T vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) zahrnující čtyři desítky podniků z ČR, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Křetínský s Tkáčem také mají mediální firmu Czech News Center, která vydává nejčtenější deník Blesk, deníky Aha! a Sport či časopis Reflex.

Skupina PPF investuje do bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací, biotechnologie, nemovitosti, maloobchodních služeb, pojišťovnictví a zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard Kč). PPF se nedávno dohodla s EPH na společném postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.

Mall.cz i Heureka.cz patří k nejnavštěvovanějším českým webům
Mall.cz
- druhý největší e-shop v Česku, mj. patří mezi největší prodejce spotřební elektroniky v Česku;
- společnost začala na internetu působit v roce 2000 pod značkou Bilezbozi.cz;
- Mall.cz v Česku zaměstnává zhruba 700 lidí, letos v srpnu oznámila nábor 150 nových zaměstnanců;
- společnost provozuje dvě velká distribuční centra - v Praze - Horních Počernicích (15 500 m2 plochy) a Jirnech u Prahy (30 000 m2 s možností rozšíření o dalších 20 000 m2);
- kromě ČR působí také na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Slovinsku, zahraniční pobočky se na tržbách společnosti podílejí téměř z poloviny;
- od roku 2008 je součástí holdingové společnost Netretail Holding, B.V., která zastřešuje a řídí všechny národní pobočky; Netretail Holding BV patří do celosvětové skupiny Naspers;
- Netretail Holding zvýšila ve finančním roce 2013/2014 konsolidovaný obrat o 34 procent na osm miliard korun, e-shop Mall.cz dosáhl zisku 9,5 milionu korun.
Heureka.cz
- největší internetový srovnávač cen v ČR, porovnává ceny několika milionů produktů z desítek tisíc internetových obchodů, nabízí též uživatelské recenze zboží a e-shopů a možnost nákupu;
- web byl spuštěn v říjnu 2007;
- Heureka.cz patří mezi 10 nejnavštěvovanějších webů v ČR, podle vlastních internetových stránek se jeho návštěvnost pohybuje průměrně okolo 2,5 milionu reálných uživatelů měsíčně, v předvánočním období přes 3,2 milionu reálných uživatelů měsíčně;
- Heureka také pořádá soutěž Shop roku, ve které oceňuje nejspolehlivější e-shopy na základě zkušeností nakupujících, a soutěž Produkt roku, která vybírá nejpopulárnější produkty;
- společnost má své kanceláře v Praze a Liberci;
- Heureka.cz je součástí společnosti Naspers.
Rockaway
- Je investiční skupinou, která zastřešuje aktivity internetového podnikatele Jakuba Havrlanta. Firmu založil v polovině roku 2013 a je jediným akcionářem.
- Společnost se zaměřuje spíše na menší investice do mladých projektů, takzvaných start-upů. Cílem je provést projekty od zformování vize až k momentu, kdy začnou být i ekonomicky úspěšné.
- Rockaway spustila nový projekt online prodeje potravin v rámci E-commerce Holdingu, do kterého loni majetkově vstoupila společnost Czech Media Invest Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.
- E-commerce Holding provozuje síť e-shopů s více než 1,5 milionu zákazníků. Jsou to mimo jiné obchody Sporty.cz a Snowboards.cz a také e-shop s módou BigBrands.cz a dětským zbožím Proděti.cz.
- Mezi další akvizice E-commerce Holding patří skupina Vivantis, která se zaměřuje na šperky a kosmetiku, či e-shop CZC.cz, patřící k největším českým e-shopům zaměřeným na elektroniku.
- Rockaway loni investovala do brazilského projektu on-line financí Zarpo, nástroje zákaznické péče Brand Embassy a zákaznického systému pro gastronomii Storoyus. Spustila prodej jízdenek Bileto.cz a převzala síť poradců Bonnet pro finanční projekt Chytrý Honza.
- Obrat E-commerce Holding by měl letos dosáhnout čtyř miliard korun.
Daniel Křetínský (40)
Právník a jeden z nejvlivnějších podnikatelů v Česku. Je mimo jiné spoluvlastníkem Energetického a průmyslového holdingu, EPH (společně s Patrikem Tkáčem a investiční skupinou J&T) a také majitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.
V roce 1999 začal pracovat pro J&T, jejím partnerem se stal v roce 2003. O rok později firma ovládla fotbalovou Spartu a Křetínský se stal jejím šéfem. V roce 2009 se v rámci J&T podílel na založení EPH, je předsedou představenstva. Je rovněž spoluvlastníkem mediální firmy Czech News Center (společně s Tkáčem).
Křetínský je vlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v ČR. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře a automobilovém průmyslu.
Patrik Tkáč (42)
Pochází z Bratislavy. Své první větší peníze vydělal v době kuponové privatizace, kdy se svým tehdejším společníkem Ivanem Jakabovičem skupovali kuponové knížky.
Jeho kariéra je spjata především s finanční a investiční skupinou J&T, kterou před 20 lety spoluzakládal. V současnosti je mimo jiné předsedou představenstva J&T Banky.
Je spoluvlastníkem EPH (společně s Křetínským a J&T). Holding zahrnuje čtyři desítky podniků z České republiky, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem.
S Křetínským vlastní od konce roku 2013 i mediální firmu Czech News Center, která prostřednictvím tištěných a on-line médií oslovuje téměř šest milionů čtenářů (vydává nejčtenější deník Blesk, Aha!, Sport či časopis Reflex, spadají pod ní i dvě tiskárny).
V roce 2014 Tkáč s Křetínským majetkově vstoupili do provozovatele internetových obchodů E-commerce Holding, kterého založila a do té doby vlastnila investiční skupina Rockaway.
Skupina PPF
Investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, pojišťovnictví, nemovitosti, zemědělství a maloobchodní služby až po biotechnologie.
PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila skupina aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard Kč).
Loni jí klesl čistý zisk meziročně o zhruba dvacet procent na 372 milionů eur (10,2 miliardy korun). Důvodem byl pokles ruské ekonomiky a devalvace rublu.
Začátkem loňského roku PPF získala majoritní podíl v O2 od španělské Telefóniky. Cena za transakci byla 63,6 miliardy korun. Nedávno se skupina dohodla s EPH na postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.
PPF, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, do loňska držela 44,44 akcií EPH. Poté je holdingu prodala. Nyní společně drží dvě třetiny akcií EPH Křetínský a Tkáč, zbytek patří skupině J&T.
Firmy ze skupiny PPF loni v Česku zaměstnávaly 12 tisíc lidí.

¨

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery