Octomilka pomáhá při výzkumu diabetu | E15.cz

Octomilka pomáhá při výzkumu diabetu

Octomilka pomáhá při výzkumu diabetu
octomilka
• 
ZDROJ: profimedia

Marek Schwarzmann

Drobná muška octomilka obecná (Drosophila melanogaster) by byla bezvýznamným hmyzem. Protože ale žije extrémně rychle a krátce, upoutala zájem vědců a stala se nejrozšířenějším modelovým organismem v biologii a v genetických studiích. Ze stejného důvodu se dostala i do centra pozornosti při výzkumu zaměřeném na inzulin, hormon, který snižuje hladinu cukru v těle, a je tedy zásadní při léčbě cukrovky.

Lékaři při výzkumu účinků léčiv a mutací genů, které řídí produkci inzulinu, byli dosud závislí na experimentálních modelech. Jejich tvorba však zabírá dlouhé měsíce chovu laboratorních myší a je velmi nákladná. Nastala však zásadní změna.

Sangbin Park, vedoucí výzkumu na Stanfordově univerzitě, si už v roce 2002 s kolegou Seungem Kimem všiml, že octomilky stejně jako lidé trpí onemocněním, které u nich zastavuje produkci inzulinu. Od té doby začali vyvíjet metodu, jak v těle mušek sledovat hladinu inzulinu na neskutečně nízké pikomolární úrovni, která ovšem odpovídá i lidem. Výjimečnou metodu publikovali v časopise PLOS Genetics.

Ve svém výzkumu rovněž prezentoval série genů, které mají octomilky takřka totožné s lidmi a jejichž mutace více či méně ovlivňují intenzitu reakcí těla na inzulin či míru jeho vylučování. Předložili také důkazy o účinnosti některých bílkovin v těle octomilek, jež obdobně působí u lidí. „Díky těmto zjištěním můžeme vést výzkum daleko cíleněji a zaměřit se na konkrétní oblasti při zkoumání léčby diabetu u myší či přímo u lidí,“ shrnul význam své publikace Kim.

Co je nového ve světě bazálních inzulínů?

Diabetici tvrdí, že jim skokově stoupnou doplatky na inzulín

Kam kráčí léčba inzulínem

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!