Ostramo, polozapomenutá ostravská katastrofa | E15.cz

Ostramo, polozapomenutá ostravská katastrofa

Smrad. Velké hodiny na zdi fabriky se kdysi zastavily krátce po půl sedmé. Výjev jak z Černobylu. Ostravské Ostramo. Zakázané území nikoho.

Vlastně to není vůbec těžké. Zadem, od kolejí ostravského nákladového nádraží, lze vejít do mrtvého světa. Nefalšovaný ostravský industrial se nachází jen pár metrů od základní školy v ulici Ibsenova a jen pár stovek metrů od centra města. Při svých pochůzkách za technickými památkami to zjistili i studenti Střední průmyslové školy chemické v ostravském Zábřehu. Už před dvěma lety. „Bylo to šílené. Šokovalo nás, že něco takového vůbec může v centru Ostravy existovat. Bylo horko a všechno příšerně smrdělo. Perda do plic.“ Těmito slovy popisuje Vojtěch Kundrát první setkání se strašidelným areálem. Dva roky už ho nepřetržitě sledují. Vytvořili o něm rozsáhlou studii do SOČ – soutěže středoškolské odborné činnosti. Stali se vítězi městského i krajského kola.„Jde o jednu z největších ekologických katastrof v republice,“ myslí si studenti. A rozhodně nejsou sami.
Laguny mizí, továrna zůstává
Média i mnozí lidé v Ostravě už dlouhé měsíce jásají nad tím, jak konečně začaly mizet laguny v těsném sousedství Ostrama. Tato olejová jezera vyprodukovaná právě Ostramem naštěstí nakonec ve státních rukou. Stát uvolnil tři miliardy korun a obsah páchnoucích jezer má být již příští rok zlikvidován. S někdejší chemičkou je to mnohem složitější a horší. Ta po povodních v roce 1997 ukončila činnost a zůstaly čtvrtmiliardové dluhy. Přichází vyhlášení konkurzu a nekonečné soudní spory mezi nejrůznějšímu věřiteli i vlastníky. Chemička, o které nikdo přesně neví, komu patří, se třináctým rokem samovolně rozpadá.. Procházka tímto zakázaným městem je jen pro otrlé. Všude se povalují sudy, z nichž tečou podivné obsahy všech barev. Svérázné Colours of Ostrava. Betonové bazény naplněné černou či žlutou břečkou. „Dávejte bacha. Jestli tam někde spadnete, už vás nikdo nenajde,“ varují vstupující dělníci z nedaleké stavby. Mnozí se asi nechodí do areálu jen dívat. „Snad nejhorší ze všeho jsou ty proměny. V roce 2007 bylo v areálu sudů mnohem víc než nyní. Sudy i s obsahem mizí neznámo kam,“ všímají si mladí chemici.
Radniice:jsme bezmocní
Náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej říká o stavu areálu prakticky to samé, co studenti chemie. „Podle mne je plocha pod Ostramem horší než laguny. Hledal jsem řešení, ale město nemá sebemenší šanci o tomto pozemku rozhodovat,“uvádí Madej. Už jeho předchůdce ve funkci Mirko Jašurek mluvil v roce 2003 o havarijním stavu o zájmu města, aby byl pozemek vyčištěn. Léta plynou a vše zůstává při starém. Madej říká, že v areálu byl naposled loni s lidmi z ministerstva průmyslu a obchodu. „Sousední laguny mi připadaly ve srovnání s Ostramem jako rekreační areál,“ dodává náměstek s nadsázkou.
Správkyně mluví o letech
Nejpovolanějším člověkem v celé věci je v této chvíli správkyně konkursní podstaty podniku Ostramo JUDr.Věra Záděrová. „Nyní vše odvisí od soudního sporu a postupu osob, které budou s tímto majetkem disponovat. Což nelze očekávat dříve než za jeden až dva roky,“ uvádí Záděrová na otázky po dalším možném osudu strašidelné továrny.
Zchátralé průmyslové objekty bude nutné podle Záděrové odstranit, Odhady nákladů na vyčištění pozemků pod továrnou se pohybují mezi šesti sty až osmi sty miliony korun. „Stav areálu je z ekologického hlediska podle znalců stabilizovaný, nedochází k dalším škodám a šíření znečištěných spodních vod do okolí. Celý areál je pravidelně kontrolován a sledován příslušnými odbory magistrátu a Českou inspekcí životního prostředí,“ říká správkyně konkursní podstaty o současném stavu. Dokonce uvádí, že podle znaleckých posudků jsou pozemky v Ostramu nyní v lepším stavu z hlediska znečištění, než když se v továrně ještě pracovalo. Příroda prý sama částečně regeneruje. V areálu začaly růst stromy i další zeleň. Studenti bádají a vystavují
Studenti Kundrát s Maryškou zatím odebrali vzorky toho, co různé nádoby v areálu obsahují. A zkoušejí bádat. „Organické látky, které jsme tam našli, jsou velice složité. O spolupráci na přesnějších testech chceme požádat Ostravskou univerzitu,“ plánují další postup svých výzkumů.. Marně pátrají po nějakém obdobném případu opuštěné chemičky v centru města v Evropě. Na nic však nepřicházejí. Někdejší náměstek ostravského primátora pro ekologii Radoslav Štědroň, který byl v této funkci prakticky celá devadesátá léta, na adresu Ostrama prohlašuje, že v Evropě jde patrně o unikátní případ. „Nelze se pořád vymlouvat na nefungující soudní systém. Stav v Ostramu zavinily stát i město. Problém by měl být řešen mnohem intenzivněji,“ kritizuje úřady ekolog Štědroň.
Studenti nyní své fotografie pořízené v „zakázaném chemickém městě“ vystavují v pasáži divadla Aréna u Sýkorova mostu. Aby Ostravané viděli, vedle čeho to vlastně žijí. Studenti nyní Ostravany vyzvali, aby jim o svých názorech na Ostramo psali. K tomuto účelu založili i velmi příhodnou emailovou adresu: ostramo@seznam.cz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!