Plynové lampy vracejí Prahu do romantické doby Franze Kafky

Staré město se v noci halí do tajuplného světla plynových lamp. Kvůli turistům. Mimo centrum svítí lidem na cestu moderní LED diody.

Když se na Karlově mostě rozzáří lampy, dostane člověk pocit, že musí každou chvíli potkat Franze Kafku, Alberta Einsteina nebo třeba Jana Nerudu. Na most se totiž začátkem října vrátilo mihotavé světlo plynových lamp a s ním i romantická atmosféra minulých staletí.

„Plyn tu svítí zhruba dva týdny, od dokončení opravy mostu,“ potvrzuje Daut Kara ze společnosti Mott McDonald, která pro město dohlíží na opravy mostu.

Plyn zmizel z luceren na Karlově mostě na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, nahradily ho sodíkové výbojky. Jeho současnému návratu pak předcházel zajímavý experiment.

Jednoho srpnového večera v roce 2006 se na mostě rozzářily hned tři typy lamp: sodíkové, halogenové a plynové. Lidé měli rozhodnout, které světlo je nejhezčí. V souboji zvítězil plyn. Dělníci pak při rekonstrukci zavedli na most potrubí.

Ještě za první republiky zářilo v Praze deset tisíc plynových lamp. Pak postupně začaly mizet. Poslední pražskou lucernu nahradilo chladné elektrické světlo před pětadvaceti lety. V novém století se však syčící „kandelábry“ do města začínají vracet. Dnes jich v pražských ulicích svítí více než tři sta.

Proč? Plyn je zajímavá turistická atrakce, která v křivolakých uličkách Starého Města navozuje atmosféru minulých staletí.

Moderní osvětlení na periferii

I na dalších místech v hlavním městě mizí staré typy pouličních lamp, ale neustupují plynu, nýbrž nejmodernějším typům osvětlení. „Od počátku devadesátých let instalujeme v ulicích stále lepší a lepší svítidla. Jak vzhledem, tak účinností,“ potvrzuje Jiří Skála ze společnosti Eltodo, která se stará o městské osvětlení.

K nejmodernějším typům patří třeba lampy Saphire, které od září osvětlují novou část pražského okruhu. „Umožňují nám třeba učelně směřovat světlo,“ vysvětluje jejich výhody Skála. Moderní designovaná světla ale osvětlují třeba i Petřínský park, okolí Národní technické knihovny nebo radnice Prahy 13.

Osvětlení, připomínající sci-fi román, mohou lidé vidět na Smíchově. Před rokem se některé tamní ulice zkušebně osvítily pomocí diod. Nejmodernějšími typy světel různých tvarů svítí na cestu lidem na prostranství před stanicí metra Anděl a v okolních ulicích, v parku u vily Portheimka nebo na náměstí 14. října.

Lampy jako pouliční umění

V ulicích metropole může pozorný chodec potkat různé zapomenuté skvosty pouličního osvětlení. K těm největším patří kubistická lampa, která stojí v koutě Jungmannova náměstí u zdi kostela Panny Marie Sněžné.

Když firma stavitele Matěje Blechy projektovala zadní průčelí Adamovy lékárny na Václavském náměstí, musela současně upravit zanedbané zákoutí za ní. Blecha tento úkol svěřil architektu Emilu Králíčkovi, ten temné zákoutí rozsvítil jedinečnou kubistickou lampou, kterou tvoří řada na sebe postavených komolých jehlanů.

Na Hradčanech stojí kousek od sebe dva unikátní secesní litinové kandelábry. Právě tady v roce 1985 zhasl poslední plamínek plynového osvětlení. Do sloupu na Hradčanském náměstí se plyn vrátil v roce 2006, ten druhý na Loretánském náměstí na opravu a plynofikaci dlouho marně čekal. Dočkal se díky sponzorovi právě teď.

„Oprava osmiramenného kandelábru a obnovení původního plynového osvětlení bude stát 1,2 milionu korun,“ vypočítává Petr Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy, které kandelábr patří.