Plzeň postaví divadlo za více než 800 milionů korun | e15.cz

Plzeň postaví divadlo za více než 800 milionů korun

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zastupitelé Plzně odsouhlasili výstavbu nové divadelní budovy namísto nevyhovujícího komorního divadla. Stavba včetně vybavení bude podle nejnižší nabídky ve výběrovém řízení bez DPH stát 818 milionů korun, na dalších 16 milionů přijde archeologický průzkum, stavební dozor, supervize, pasportizace či hluková studie. Na přípravné projektové práce město od roku 2008 už vynaložilo přes 66 milionů korun.

V minulosti se přitom mluvilo o několika sumách. Nyní je už z dřívějška schválený strop 840 milionů korun bez daně. Ve výběrovém řízení ale město uvádělo jako limitní cenu 779 milionů. Do takové částky se nikdo z přihlášených uchazečů nevešel. Zastupitelé proto rozhodovali, zda má město pokračovat dál v zadávacím řízení i při překročení limitu, nebo zda má řízení zastavit, což podmínky dovolují. Dokumentaci k tendru si vyzvedlo 17 zájemců, návrhy dodalo šest subjektů. Komise dva vyřadila. Soutěž ještě není uzavřená, takže město neoznámilo, kdo podal nejlepší nabídku. Podle náměstka primátora Petra Runda (ODS) je to ale firma se silným finančním zázemím. „Pokud schválíme tuto nabídku, na přelomu dubna a května 2014 si převezmeme od hotového divadla klíče a bude se moci hned hrát,“ řekl před hlasováním Rund. V ceně je technické zařízení, kompletní vybavení, mobiliář i socha před budovou.

Radnice předpokládá, že 400 milionů Kč by získala z úvěru od Evropské investiční banky, 200 milionů z dotace EU, asi 100 milionů dostala Plzeň od kraje za prodej budov gymnázií, zbytek doplatí město. Úvěr od EIB by Plzeň na příštích 15 až 20 let zatížil ročními splátkami 35 milionů korun.

Ředitel divadla Jan Burian připomněl, že komorní divadlo je přes deset let v havarijním stavu a nemůže už dlouho fungovat. Pokud se nepostaví nové divadlo, hrozí uzavření budovy i rozpad některých souborů divadla. Zastupitel opoziční TOP 09 a plzeňský herec a režisér Antonín Procházka potvrdil havarijní stav divadla. Podle něj se nikdy v budoucnu stavba už levněji nepořídí. „Pokud pošlete projekt nového komorního divadla k ledu, pošlete k ledu také projekt Evropského hlavního města kultury (EHMK) v roce 2015, protože bychom ho neměli kde realizovat,“ doplnil Tomáš Froyda, šéf společnosti Plzeň 2015, jež připravuje náplň pro EHMK.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery