Pod kamennou žábou americky prší | E15.cz

Pod kamennou žábou americky prší

Američanka Karey Rawitscher žije v Českých Budějovicích už tři roky. Učí, spolupracuje s divadlem a teď se představuje i jako výtvarnice.

Déšť a hned vedle vodopád. Lehounké kapky, které se v Galerii Pod kamennou žábou snášejí shůry zavěšené na vláknech, rozpohybuje i dech. Začíná stínohra s hudbou, dvojí zážitek stvořený výhradně pro tento výstavní prostor.
Dotýkat se jich je povolené, dokonce žádoucí. „Je to svět vodních kapek, které se vznášejí v prostoru. Hravý a trochu legrační,“ shrnula autorka. Na fóliích jsou fotografie potápěčů i plavců, kteří se ztrácejí ve vodě. Spojují plavání s lidskou touhou létat nebo se třeba vrátit do stavu před narozením.
Kromě deště a vodopádu vystavuje Rawitscher v galerii i malé objekty, které rozehrávají světlo, optické jevy a iluze. Sestavila je z různého vybavení laboratoří, jako jsou čočky, žárovky nebo součásti mikroskopů. Nápady a materiál našla jak v oblasti vědy, kde působí její manžel, tak ve světě malých dětí s bohatou fantazií.
„Líbí se mi dílo českých výtvarníků Františka Skály a Petra Nikla. Oba mě velmi inspirují hlavně svou hravostí,“ vysvětluje čtyřiačtyřicetiletá žena.
Na výstavě nazvané Under the Lens/ Pod lupou Rawitscher nezvykle využívá umělecké tradice minimalismu, surrealismu, portrétního umění i metod, jimiž aranžéři vytvářejí výlohy obchodů. Drobným předmětům v Galerii Pod kamennou žábou dala nový život a také vtip, protože zkombinovala jejich zdánlivě nesourodé významy. Často tím, že přimalovala miniaturní obličeje.
Zalidnila třeba starou skříňku se šuplíky, do nichž si zubař schovával vzorky. Mužské tváře dostaly i malé žárovky, které tvarem připomínají prezervativy. Dívají se na svět pobaveně a lehce provokativně.
Některé scény jsou schované v krabicích jako takzvané diorama. Je tam vidět jen skrze optickou čočku. „Při letmém pohledu vypadají minimalisticky, avšak kdo je bude zkoumat víc, může najít podobnou atmosféru, jakou má krajina Alenky v říši divů,“ říká galeristka Magda Kutišová. Líbí se jí, že objekty nezapřou ženskou ruku. Je na nich znát trpělivost, nápaditost i křehkost.
Karey Rawitscher žije v Budějovicích s manželem biologem a dvěma dětmi. Jejím snem je založit v tomto městě interaktivní muzeum, kde by si děti hrály, a tím se učily. Je zakladatelkou organizace Hrát2Objevovat (H2O), která do Budějovic přivezla výstavy Hry a klamy a MegaŘecko. Učí angličtinu na Česko-anglickém gymnáziu a je členkou multikulturní divadelní skupiny Barevný děti. Tam působí také izraelský hudebník a skladatel Guy Gelem, který speciálně pro tuto její výstavu složil hudbu. Galerie je otevřená od úterý do neděle vždy odpoledne. Výstava končí 24. října, kdy pořádá autorka výtvarnou dílnu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!