„Policistou za půl roku? To je málo“ | e15.cz

„Policistou za půl roku? To je málo“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do ulic míří policisté, kteří mají za sebou půlroční kurz.

Zatímco se postavit dům naučí zedník za tři roky na učilišti, „pomáhat a chránit“ se musí začínající policista naučit už za půl roku. Ten byl ještě před pár lety dvakrát delší. S velkou obměnou policejního sboru v letech 2007 až 2009 a přílivem nových policistů muselo dojít ke zkrácení základního odborného vzdělávání. Uvažuje se však o tom, že kurz bude zase delší. Situace z ulice si začínající policista ve většině nenastuduje v příručce, tím si musí projít každý sám,“ tvrdí zástupce ředitele Vyšší policejní školy ministerstva vnitra v Brně Libor Gric v rozhovoru pro týdeník Sedmička.

Jak se z muže zrodí policista? Jestliže má maturitu, čistý trestní rejstřík, výbornou duševní a fyzickou kondici, zdravotní předpoklady a projde výběrovým řízením, čeká ho takzvaný „přijímač“. Ten trvá měsíc a je to jakási náhrada za vojnu.

To znamená, že se tam učí třeba pochodovat? Naučí se úplné základy. Například i to, že k uniformě patří oholená tvář a určitá ústrojová kázeň. Mnozí mladí policisté to nedostanou do krve hned. Stává se mi, že potkám ve škole policisty, kterým doporučím, aby druhý den ráno „přitlačili“ na břitvu. Nemohou také nosit uniformu ledabyle a vypadat jako vandráci. Takový policista nemůže rovnat lidi ani zločince.

Po „přijímači“ následuje půlroční studium policejní školy. Myslíte, že to stačí? Spousta situací se nedá naučit v lavici. Proto máme ve škole speciální učebny s připravenými nejrůznějšími modelovými situacemi, které na mladé policisty v terénu čekají. Naučí se například zajistit místo činu tak, aby se nezničily důkazy. Poznají také základy kriminalistiky. Ale i jak třeba umístnit zadrženého pachatele do cely. Co se však ve škole nenaučí, je především znalost prostředí i pachatelů, ale také třeba to, že není žádná legrace v mrazu mluvit do vysílačky, nebo v lijáku pronásledovat pachatele.

Když chce být někdo zedníkem, absolvuje tříletý učební obor. A to pracuje s cihlami. Práce policisty je přece jenom náročnější, přesto výuka trvá jen půl roku. Je pravda, že policisté se spoustu věcí naučí ve škole v rychlosti. Mnozí by potřebovali víc času. I po nástupu do výkonu slouží v terénu pod dohledem zkušeného policisty. Kolikrát je to pro ně hodně náročné. To víte, každý začátek je těžký.

Za jak dlouho se tedy ze zelenáče stane zkušený policista? Zhruba za tři, čtyři roky ve službě, kdy získá zkušenosti a otrká se. Hlavně ti, co slouží v Brně. Staří policisté dokonce tvrdí, že zkušeným se policista stane až za pět let služby, kdy perfektně pozná svůj rajon, kriminálně závadové osoby. Ví, kdo a kde se pohybuje. Zná dopravní situaci ve městě a dokáže v něm prokličkovat, i když je nějaká ulice ucpaná. Ostatně násilníky a pachatele trestných činů si začínající policisté nemohou nastudovat v sebelepší příručce. Tím si každý musí projít. Je to velká škola psychologie.

Jaká by tedy byla podle vás optimální doba výcviku ve škole? Na tuto otázku je jednoduchá odpověď. Naši pedagogové mají zkušenosti s přímou úměrou kvality výcviku policistů v základní odborné přípravě a její délky. Ta je teď zkrácena na půl roku, optimální výuka spojená s výcvikem je v délce jednoho roku. Dobrou zprávou v tuto chvíli je, že nová základní odborná příprava, která se začíná budovat, bude delší.

Kdy by to mělo být? Jsem optimista a tak počítám, že v průběhu letošního roku se prodloužení základní odborné přípravy policistů dokončí a s novými nástupy, nejspíš příští rok, se spustí.

Kolik policistů letos opustí školu? V polovině letošního února bude slavnostně vyřazena necelá padesátka absolventů základní odborné přípravy. To je ale jen špička pomyslného ledovce. Nelze pominout dvě třídy absolventů Vyšší odborné školy bezpečnostně právní, kteří by měli v létě ukončit studium s tituly diplomovaných specialistů. Škola však disponuje desítkami různých kurzů, v nichž by se v letošním roce mohlo odhadem vystřídat něco okolo 1700 absolventů. Je to ale jen hrubý odhad.

Nábor nových policistů je však v současné době zastavený. Nezůstane škola prázdná, až v únoru odjedou absolventi? V současné době je prioritou celoživotní vzdělávání. Vždyť tisíce našich sloužících policistů stálo poslední roky trošku stranou. Prioritně se řešily početné skupiny nově přijatých policistů z náborové kampaně. Nyní nastal ten správný čas pro intenzivní činnost v oblasti celoživotního vzdělávání. Jen pro příklad: na povinné kurzy vyšetřovatelů a kriminalistů dnes čekají stovky policistů z celé republiky. Obdobně je tomu i s kurzy specialistů služby dopravní policie, kurzy vedoucích obvodních oddělení, specialistů služby pořádkové policie, a tak bych mohl pokračovat dále. Investice do odborníků, rozvíjení jejich znalostí a potenciálu je silným motivačním faktorem. Lidé si kvalitu zaslouží.

Hovořil jste o tom, že ve škole si studenti zkouší modelové situace. Studenti nácviky takzvaných modelových situací vítají, je to konkrétní příprava pro praxi, přestože si často navzájem „načechrají peříčka“.

Kdo hraje podezřelé, podnapilce, výtržníky, útočníky? Sami studenti, říká se jim figuranti. Část studentů vytváří policejní hlídku, jednotlivci hrají dozorčí službu, část studentů je v roli diváků. Figuranti postupují podle instruktorů pedagogů, kteří v drtivé většině vyšli z přímého výkonu policejní služby. Ti řídí situaci, která odráží každodenní službu policisty, na něž bude muset umět reagovat. Modelovou situaci si skupina zaznamená na kameru. Následuje zpětná vazba, analýza právní a komunikační stránky a také taktiky, kterou hlídka použila. Právě analýza často otevře studentům zcela jiný úhel pohledu na událost a způsob reakce policejní hlídky. Někdy modelová situace pro policisty nečekaně skončí tím, že je figurant třeba „zastřelí“.

Na co policistu modelová situace nepřipraví? Naší ambicí je, aby policista byl co nejvíce připraven na výkon i na své vlastní emoce. Nelze zcela přesně říci, zda si při průběhu modelové situace student modelový případ skutečně „odžije“, nebo je to pro něj jen odehraná role. Výcvik je sestavený ze standardních situací, s nimiž se policista s největší pravděpodobností setká. Výkon služby však přináší každý den nové situace. Také trendy kriminality se stále vyvíjejí. Z tohoto důvodu sami učitelé absolvují každoročně stáže přímo v ulicích, aby tyto trendy zmapovali, podchytili a implementovali do školní výuky. V tomto nesmíme být pozadu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video