Porcelánky se soudí. Kvůli Bernadotte | e15.cz

Porcelánky se soudí. Kvůli Bernadotte

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komu patří Bernadotte? Kdo má právo tento reliéfní tvar používat? Dvě porcelánky v kraji, novorolský Thun 1794 a hornoslavkovská Haas a Czjzek, tvrdí: Bernadotte patří nám.

Prokázat to budou muset u Vrchního soudu. Spor o vlastnictví užitného vzoru totiž míří právě tam. Podle Thunu 1794 společnost Haas a Czjzek prodávala v Česku a Rusku levný plagiát tvaru Bernadotte, vyráběný v Číně.
„Neudělali jsme nic protiprávního. Tvar Bernadotte historicky pochází z manufaktury v Horním Slavkově. A dávno, ještě v éře zkrachovalého Karlovarského porcelánu, zamířil do závodu Karlovarského porcelánu v Lesově,“ říká jednatel společnosti Haas & Czjzek Zdeněk Uhlíř. Porcelánka z Nové Role, která závod v Lesově vlastní, však k historii úspěšného vzoru říká něco jiného. „Tvar Bernadotte původně vyráběla továrna Haas a Czjzek v Horním Slavkově, ale ve zcela odlišné verzi. Tedy jiná ouška, jiná úprava víček, rozlišné hubičky na konvicích, jinak uzpůsobený reliéf,“ tvrdí Michal Bíman, generální ředitel společnosti. Jeho firma koupila veškeré výrobní zařízení a ochrannou známku z majetkové podstaty bývalé Concordie Lesov, která tento tvar vyráběla od šedesátých let minulého století. Kombinovanou ochrannou známku CL Bernadotte má Thun 1794 zapsanou v rejstříku ochranných známek. „Tvrdíme, že jsme jediným oprávněným výrobcem a dodavatelem reliéfního tvaru Bernadotte,“ dodává Bíman. Spor dvou porcelánek v regionu o to, komu patří práva na reliéfní tvar Bernadotte, tak rozhodne až Vrchní soud.
V prvním kole dal pražský Městský soud za pravdu Nové Roli. Podle jím vydaného předběžného opatření nesmí manufaktura z Horního Slavkova v Česku skladovat a prodávat čínské výrobky právě s tímto s reliéfním tvarem.
Bernadotte, kvůli které šéfové porcelánek zkřížili meče, se stal nejprodávanějším tvarem Thunu 1794 v roce 2009.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video