Pracoval na soše Masaryka pro Jihlavu. O víkendu nečekaně zemřel | e15.cz

Pracoval na soše Masaryka pro Jihlavu. O víkendu nečekaně zemřel

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O víkendu zemřel sochař Roman Richtermoc i vdova po jihlavském umělci Jaroslavu Šlezingerovi.

O tomto víkendu zemřela Marie Šlezingerová – vdova po jihlavském sochaři Jaroslavu Šlezingerovi. Bylo jí 102 let. Bohužel smutná zpráva přišla i z Hořic. O víkendu také zemřel akademický sochař Roman Richtermoc, který pracoval na kopii sochy T. G. Masaryka od Jaroslava Šlezingera, která by měla být v Jihlavě odhalena v příštím roce. Bylo mu šedesát let a podlehl onkologickému onemocnění.

„Paní Šlezingerová prožila s manželem krátké šťastné období, aby byla pro zbytek života pronásledována tím, že její „Jarýnek“ byl politickým vězněm 50. let. Společně žili krátkou dobu v Jihlavě, které sochař věnoval sousoší Zaváté šlépěje na jihlavském hřbitově, sochu sv. Václava kostelu U Minoritů a reliéf Krista klesajícího pod křížem, umístěný v chrámu svatého Jakuba,“ připomněla Marie Bohuňovská ze spolku, který zorganizoval sbírku pro navrácení sochy Masaryka do Jihlavy. ´Dodnes se mezi lidmi vybralo přes půl milionu korun.

Nejzávažnějším dílem sochaře Šlezingera, které ho nakonec dovedlo k smrti v komunistickém lágru, byla socha TGM, stávající před gymnáziem. Byl nejenom jejím autorem, ale také iniciátorem sbírky finančních prostředků potřebných k jejímu zhotovení. Vztyčení sochy prvního prezidenta na podzim roku 1948 bylo velkým hrdinským činem.

Tato socha byla v r. 1961 odstraněna a příští rok bude její kopie navrácena zpět do Jihlavy. Úkolu vrátit sochu do Jihlavy se ujal právě akademický sochař Roman Richtermoc.

„Jeho náhlé úmrtí je smutné a nečekané, ale práce na soše tím nekončí. O jeho nástupci, který sochu pro Jihlavu dokončí, budeme jednat už příští týden,“ řekla Sedmičce Marie Bohuňovská.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video