Prázdniny nemusejí být překážkou dobrého obchodu | e15.cz

Prázdniny nemusejí být překážkou dobrého obchodu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto bývá označováno jako okurková sezona také v souvislosti s realitním trhem. Zájemci o nemovitosti chtějí obvykle obchod stihnout ještě v červnu. Podle zkušeností společnosti Naxos, největšího dražebníka v zemi, lze i o prázdninách realizovat zajímavé transakce zejména s komerčními realitami.

Příkladem poklesu počtu transakcí s nemovitostmi o prázdninách jsou dražby. Za celý rok 2007 se jich v České republice podle statistik, které má Naxos k dispozici, uskutečnilo 2746. Jejich měsíční průměr tedy činil 228,8. V červenci a srpnu ve stejném roce to bylo celkem 341 dražeb a jejich průměr za měsíc tak představoval 170,5. V roce 2008 jich bylo realizováno 2455 a měsíční průměr byl 204,6. O prázdninách to pak bylo 313 dražeb a průměr za měsíc v tomto období tak činil 156,5. A vloni se v tuzemsku uskutečnilo celkem 2311 dražeb – měsíční průměr představoval 192,6.

V červenci a srpnu to pak bylo 233 veřejných dražeb a jejich průměr za měsíc byl 116,5. „Právě u soutěžních forem prodeje, jako jsou dražby, nechtějí mnozí klienti o červenci a srpnu ani slyšet. Existuje totiž zažitý dojem, že léto není vhodná doba na prodej čehokoli a tato fixní idea ovlivňuje i odborně zdatné profesionály. Někteří lidé jsou na pouhou zmínku o tom, že by se dražba mohla uskutečnit o prázdninách, přímo alergičtí,“ říká člen představenstva Naxosu a jeden z předních odborníků na realitní trh Libor Nevšímal.

#####Typicky letní komunikace

V létě, v době dovolených a prázdnin, vázne především komunikace. Lidé méně čtou internetové servery či inzeráty v novinách, řeší pouze naléhavé vzkazy a těm ostatním věnují jen pramalou pozornost. Zajímají se pouze o informace, které bezprostředně souvisejí s jejich obchodem. „Léto je z tohoto pohledu skutečně složitější. Proto se v Naxosu snažíme velkou část nepřímé komunikace s potenciálními investory dělat ještě před prázdninami, kdy je přece jenom věnována médiím větší pozornost. A většinou mimo tyto letní měsíce také probíhá přípravná fáze před dražbou spojená i s přímou komunikací se zájemci,“ uvádí Libor Nevšímal. Snáze se v létě podle jeho slov prodávají komerční nemovitostmi oproti rezidenčním.

„To souvisí i s oživením na trhu s komerčními nemovitostmi. Navíc je kupují právnické osoby a v takovém případě mohou majitele trávící letní dovolenou při transakci zastupovat třeba právníci. Naopak při koupi celoročně obývaného nebo rekreačního domku, pozemku či bytu, které si lidé pořizují pro vlastní potřebu, chce být každý osobně a transakci si pohlídat. Rezidenční nemovitosti se však těžko prodávají nejen v létě. Zájemci o ně by sice byli, ale úvěry od bank jsou méně přístupné a lidé se tak musejí spoléhat na vlastní finanční zdroje. Tím se výrazně snižuje okruh potenciálních kupců a tyto nemovitosti se prodávají za nižší ceny, v některých případech i o 20 až 30 procent,“ dodává.

#####Dražba „po italsku“ zbořila mýty

[file:6945:small:right]

„Kdo nakupovat chce a má o nemovitost zájem, příliš na to, že jsou prázdniny, nehledí a léto pro něj není žádnou překážkou,“ ví ze svých zkušeností Libor Nevšímal. Důkazem toho je unikátní dražba budovy v ulici Politických vězňů v centru Prahy patřící Správě železniční a dopravní cesty, kterou realizoval Naxos v létě 2006. Byl to malý zázrak na trhu s nemovitostmi. Původně stanovená hodnota představovala maximálně 80 milionů korun, ale při licitaci připomínající velký závod se cena vyšplhala až na 135 milionů. A majitelem se stala italská společnost, která při této transakci nabourala mýty o tom, že Italové v létě spíše odpočívají. „Výhodou domu mimo jiné bylo to, že se nachází v centru metropole a jen sto metrů od Václavského náměstí. Navíc je tu dobré dopravní spojení nejen díky nedaleké Severojižní magistrále, ale také proto, že blízko jsou stanice metra a tramvají,“ říká Nevšímal.

#####Prázdninové transakce za stamiliony

Na letošní červenec a srpen má Naxos podle jeho slov dosud k transakcím připravené nemovitosti v souhrnné hodnotě přesahující 200 milionů korun. „Toto číslo se jistě alespoň o padesát procent zvýší,“ říká Nevšímal. Zpeněženy budou například dva zemědělské areály na jižní Moravě, překladiště pohonných hmot v České Lípě, hotel v Praze za zhruba 60 milionů korun, výrobní areály v Ústí nad Labem, komerční areál v Teplicích, hotel ve Veselí nad Lužnicí či tři byty v pražských Stodůlkách.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video