Při sportu přišli o jednu ledvinu. Žijí, jako by se nic nestalo | e15.cz

Při sportu přišli o jednu ledvinu. Žijí, jako by se nic nestalo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fotbalista Vít Beneš a hokejistka Markéta Šrámková jsou v českém sportu výjimkou. Ve svých klubech patří k oporám, i když po úrazu přišli o ledvinu.

O stopera kladenského SK se v současné době přetahuje sedm českých klubů. V Kladně strávil přes tři sezony na vrcholové úrovni. V patnácti letech přitom utrpěl zranění, které ho mohlo vyřadit z jakéhokoli sportu.
„Zranil jsem se při utkání ústeckého dorostu. V souboji před brankou mi gólman, který právě chytal míč, kolenem vrazil do ledviny. Zápas jsem dohrál, ale bylo mi špatně. Doma jsem rodiče přemluvil, aby mě odvezli radši do ústecké nemocnice,“ říká Vít Beneš, přezdívaný Beny.
Markétu potkalo stejné zranění na konci sezony letos v březnu. Při tréninku se srazila s trenérem a břichem narazila do tyče kovové brány. Jedna z nejlepších českých hokejistek hned poté omdlela na střídačce. Ještě ve výstroji putovala do kladenské nemocnice, kde ji operoval urolog Jaroslav Beneš.
„Sundali mi jenom brusle. Probrala jsem se až v nemocnici a nemohla jsem popadnout dech ani stát. Neměla jsem strach, chtěla jsem se co nejdřív zbavit té bolesti,“ vzpomíná Šrámková. Cestou na sál jí stačili jen říct, že má zcela rozdrcenou ledvinu.
„To mně to řekli až po operaci. Kdybych prý doma usnul, mohl jsem zemřít. Na strach jsem ani nepomyslel. Už jsem byl ve stadiu, kdy jsem přestával vnímat okolí,“ říká Beneš. Ani jeden z nich na svůj sport nezanevřel. Oba se šli, hned jak to bylo možné, aspoň podívat na stadion.

Utekl z nemocnice

„Utekl jsem za fotbalem rovnou z nemocničního lůžka. V doprovodu táty jsme se zajeli podívat na zápas mého mužstva. Načerno, v županu a s bažantem u pasu. Pozdravil jsem se s klukama a zase jsem se vrátil na pokoj. Čekal jsem, že bude průšvih, ale nikdo si ničeho nevšiml,“ prozradil na sebe Beneš.
Markéta byla trochu opatrnější. „Šla jsem se podívat na stadion až poté, co mě pustili z nemocnice. Když jsem viděla led a lidi na něm, lákalo mě to jít si zabruslit, ale bála jsem se,“ přiznává hokejistka.
Beneš začal hrát hned, jak to šlo. „Omotal jsem si kolem břicha speciální pás na suchý zip a šel na to. Nebál jsem se. Dneska už ani nechodím na kontroly, jsem úplně v pohodě. I do soubojů chodím naplno. Bývám utahaný asi jako každý jiný. Nedávno jsem hrál svůj první reprezentační zápas a zvládnul jsem ho bez potíží,“ dodává Beneš.
Rána se mu zahojila bez dalších komplikací a ve fotbalové kariéře mu už nic nestálo v cestě. V osmnácti přestoupil do prvoligového Kladna. Další těžký úraz na sebe nedal dlouho čekat. Potkal ho loni v říjnu v Českých Budějovicích. „Benymu tam po běžném souboji zapadl jazyk a soupeř mu navíc hlavou zlomil čelist. Ještě na hřišti jsme ho oživovali. Zhruba půl minuty nedýchal,“ uvádí klubový lékař a primář kladenské nemocnice Vladimír Lemon.

Chce se stát mámou

Fotbalista ztratil hodně krve i několik zubů. Na hřiště znovu vyběhl až po třech měsících. To se mužstvo začalo připravovat na jarní část Gambrinus ligy. Tu nejhorší v novodobé historii klubu. Stoper sice chytil životní formu, ale mužstvo přesto skončilo ve druhé lize a finanční krizi. „V Kladně jsem byl spokojený. Škoda, že jsme sestoupili. Přičítám to spíš smůle než tomu, že bychom hráli tak špatně,“ říká muž, o nějž mají zájem i v takovém klubu, jakým je Slavia Praha. Kladno ho musí prodat, i kdyby nechtělo. Nyní Kladenští licitují o částce. „Když se nám Víta podaří prodat za více než pět milionů korun, budeme z toho ve druhé lize žít několik měsíců,“ říká výkonný šéf SK Eduard Novák.
To Markéta má před sebou skromnější budoucnost. Aspoň takovou si vybrala. „Sportu se nevyhýbám, ale k tomu vrcholovému se možná už nevrátím. Ne kvůli úrazu, chtěla bych založit rodinu,“ uvažuje devatenáctiletá sympaťačka, která si na živobytí vydělává jako skladnice.
Nepřímo tím udělala radost i lékaři, který ji operoval. Markéta by už nyní mohla bez problémů začít trénovat. „Ovšem spíš než hokej bych jí doporučil méně kontaktní sport. Třeba curling,“ konstatuje urolog kladenské nemocnice Jaroslav Beneš.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video