Průmyslový robot, který se učí od člověka | E15.cz

Průmyslový robot, který se učí od člověka

msc

Na českém trhu se objevil první průmyslový robot, který nemusí pracovat za ochranným oplocením, přitom ale poskytuje naprostou bezpečnost obsluze. Robot totiž dokáže vnímat své okolí. V případě, že se v jeho dráze bude neočekávaně nacházet překážka, robot si toho „všimne“ a ihned zareaguje - například tím, že zastaví svou činnost a čeká na další povel. Na strojírenském veletrhu v Brně jej pod názvem Kuka LBR iiwa uvedla společnost Kuka Roboter.

LBR iiwa disponuje sedmiosou bionickou konstrukcí, přičemž v každé ose je umístěn momentový senzor - robot tak získal schopnosti hmatu, rozeznává tlak a díky tomu dokáže například vyhledávat objekty, se kterými bude pracovat. Na rozdíl od člověka dokáže regulovat svou sílu v jednotkách procent. Relativně malý robot o hmotnosti necelých 24 kilogramů pak podle výrobce může být v každém okamžiku přenesen na jinou linku, či k jiné, třeba i malosériové výrobní operaci.

„Bezpečná robotika je směr, kterým se bude zabývat nejen vývoj a výroba robotů, ale budou s ním počítat i vyžadovat jej moderní výrobní procesy a technologické linky“, uvedl zástupce německé společnosti KUKA Roboter CEE pro ČR a SR Radek Velebil.

Pohyby a činnosti robota lze naprogramovat vedením jeho příruby, na které je připevněn pracovní nástroj - pomocí rukou vedených instrukcí se mu tak přesně vymezí činnost, kterou bude provádět. On sám si pak vytvoří algoritmus pro prováděnou operaci, kterou bude na povel vykonávat. S citem, a přitom mnohem rychleji a přesněji, než by to zvládl člověk.
„Dnes už není rozhraní mezi strojem a člověkem. Stroj se stal třetí rukou člověka, kterou ovládá. Ale ta ruka má násobnou sílu, cit, vytrvalost a přesnost,“ dodal Velebil.

Firma robota uvedla na český trh několik týdnů po jeho světové premiéře na výstavě Automatica v Mnichově. Odbornou veřejnost tehdy zaujal kvůli otevření zcela nových možností nasazení s člověkem v montážních linkách a kompletacích.

Robotika se posunuje k lidem

Firma podle svého vyjádření odstranila omezující faktor „klasických“ robotů z výrobních linek, a to skutečnost, že jsou stávající nelítostně přesní až neflexibilní. Výrobní linky se kvůli tomu musí současným robotům přizpůsobit, protože robot má naprogramováno co, a kde má očekávat. Pokud to tam není přesně, stroj může díl poškodit a tím třeba i zastavit výrobní linku.

„Hmat a cit robota je například vhodný nejen k montážím, operacím s nepřesnými či pružnými předměty a kompletacím, ale i k velmi jemným úkonům. Robot umí například vyhodnotit místo práce, přesahy materiálů, odpor jednotlivých skládaných dílů. Jeho přesnost a cit se vymyká možnostem člověka“, představil vhodné technologické zařazení novinky Radek Velebil.

Autor: msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!