Průzkum: Češi jsou nejlepší řidiči ve střední a východní Evropě | E15.cz

Průzkum: Češi jsou nejlepší řidiči ve střední a východní Evropě

Policista a řidička při silniční kontrole
Policista a řidička při silniční kontrole
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Češi jsou ze zemí střední a východní Evropy z hlediska frekvence nehod nejlepšími řidiči. Nahlášený podíl pojistných událostí z povinného ručení se zde pohybuje kolem 3,5 procenta ročně. Na druhou stranu ale Češi způsobují proti svým sousedům vyšší škody. Vyplývá to z průzkumu Generali PPF Holdingu mezi jeho pojišťovnami v devíti zemích střední a východní Evropy.

Nejhorší situace ze všech zemí regionu je v Rumunsku, kde četnost škod přesahuje šest procent. V Polsku je to 4,8 procenta, na Slovensku 5,3 procenta. Průměrná škoda způsobená českým řidičem je ale například v porovnání s polskými řidiči více než dvojnásobná.

Všechny země regionu zaznamenávají zvyšující se pojistné nároky řidičů. Ty způsobují především vysoké náklady pojišťoven na plnění škod na zdraví. „Nárůst plnění za vysoko ohodnocené škody na zdraví pozorujeme ve všech zemích střední a východní Evropy. Pojišťovny budou muset bezpochyby přikročit ke zvyšování cen pojištění, aby pokryly související nárůst nákladů,“ uvedl manažer Generali PPF Holdingu Zdeněk Jankovský.

Na Slovensku vzrostla průměrná výše plnění o desetinu, v Rumunsku od roku 2010 o 40 procent. „Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi v tom, jak často řidiči bourají, souvisejí především s tím, jak moc tvrdý systém právních dopadů za způsobené nehody je v té které zemi zaveden. Po zavedení bodových systémů a zvýšení finančních postihů za závažné dopravní přestupky se jednoznačně zlepšilo rizikové chování řidičů,“ dodal Jankovský.

Obecně rizikoví jsou řidiči mladší 23 let. Ti riskují mnohonásobně víc než průměrní řidiči. Kvůli svému přístupu k riziku a malým řidičským zkušenostem havarují až dvojnásobně častěji.

Rovněž řidiči firemních vozů způsobují pojistné události o polovinu častěji, než je tržní průměr. Průměrný pojistný nárok způsobený firemním vozidlem je však výrazně nižší než u aut v osobním vlastnictví. „Firemní auta totiž způsobují velké množství malých škod v malé rychlosti ve městech během každodenního používání,“ uvedl Jankovský.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.