Realitní poradna | E15.cz

Realitní poradna

Chtěla bych koupit byt pro svoji dceru. Můžete mi poradit, jak mám postupovat? Rozhodl jsem se pro práci v realitní kanceláři. Jaké musím splňovat kvalifikační předpoklady, abych mohl v tomto oboru pracovat nebo třeba samostatně podnikat?

#####Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR

Chtěla bych koupit byt pro svoji dceru. Můžete mi poradit, jak mám postupovat?

Ten, kdo se rozhodne realizovat koupi bytu, musí sám sobě nejprve položit několik důležitých otázek a na ně si odpovědět. Pokud na některé z nich odpověď nenajde, měl by se obrátit na příslušného odborníka, který mu poradí. Základní otázky jsou, kde by se měl optimálně byt nacházet, jak by měl vypadat, jak by měl být velký, má se jednat o byt nový, byt starší, před nebo po rekonstrukci, jaké má mít dispoziční řešení, kupuji-li byt na prvních pár let a následně jej chci prodat a koupit větší nebo již teď zvažuji v předstihu své budoucí potřeby, kolik takový vysněný byt bude asi stát, jaké existují možnosti financování koupě bytu, ale také následně vybavení koupeného bytu, kolik budou stát služby spojené s užíváním bytu a také jaké částky budou určeny např. do fondu oprav.

V neposlední řadě vyvstane problém, jakým způsobem optimální byt najdu na trhu, a když se mi to podaří, jak zjistím, je-li prodávajícím nabízen za cenu, která není přemrštěná apod. Je toho dost. Otázek je mnoho, odpovědi nejsou pro laika snadné. Pokud nemáte s koupí nemovitosti zkušenosti, pak se obraťte na odborníky. Mohou jimi být experti na dílčí části celé transakce, jako například architekti, finanční poradci, daňoví poradci, odhadci majetku či právníci. Značně jednodušším postupem je požádat o součinnost kvalifikovanou realitní kancelář.

Rozhodl jsem se pro práci v realitní kanceláři. Jaké musím splňovat kvalifikační předpoklady, abych mohl v tomto oboru pracovat nebo třeba samostatně podnikat?

Poskytování realitních služeb je u nás legislativou podceňované odvětví a vstup do něj je z formálního hlediska velmi snadný. Buď vás některá realitní kancelář za předem sjednaných podmínek zaměstná, protože si vás vyhodnotí jako vhodného adepta, nebo vám vydá živnostenské oprávnění živnostenský úřad, kterému doložíte pouze aktuální výpis z rejstříku trestů. V případě, že začnete pracovat na základě vlastního živnostenského oprávnění, si však musíte být vědom své odpovědnosti v rámci poskytování právě realitních služeb.

Realitní činnost je mimo jiné činností, při které dochází k převodům vlastnictví i mnohamilionových nemovitostí a tomu odpovídajícím převodům peněžních částek. Realitní činnost vyžaduje nejen vysoké odborné znalosti a určité zkušenosti podložené praxí, ale také vysokou míru osobní zodpovědnosti. Každopádně vám doporučuji rekvalifikovat se u poskytovatele příslušného vzdělání.

Provozování realitní kanceláře je ve smyslu naší platné legislativy volnou živností. Není tudíž spojeno s žádným požadavkem na doložení kvalifikačních předpokladů resp. vzdělání, nutných k provozování této náročné činnosti. Zákon neřeší ani povinné členství realitních kanceláří v profesním sdružení. Členstvím v Asociaci realitních kanceláří České republiky realitní kanceláře zcela dobrovolně přijímají řadu povinností, vyplývajících ze stanov a vnitřních směrnic asociace, které se v zájmu klientů zavazují plnit. A nejedná se o závazky jen tak ledajaké. Každá členská realitní kancelář se musí pravidelně profesně vzdělávat, aby byla oprávněna získat každých pět let certifikát, musí mít uzavřené pojištění odpovědnosti a musí dodržovat Etický kodex člena asociace.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!