Realitní poradna | E15.cz

Realitní poradna

Chtěl bych si koupit byt v Praze a myslím si, že mám poměrně přesnou představu, jak by měl vypadat. Jako většina kupujících u nás jsem začal tím, že jsem prolistoval nabídku na internetu a na vybrané nemovitosti jsem se šel podívat. Jaké však bylo mé rozčarování, když to, co jsem uviděl, neodpovídalo tomu, co bylo prezentováno prodávajícími v inzerci. Pro mne z toho vyplynula značná časová ztráta. Jak se mám pro příště této situace vyvarovat?

#####Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří ČR

?

Jsou schopné důkladně vyhodnotit vztah mezi cenou a kvalitou nabízené nemovitosti. S prodávajícím, respektive s realitní kanceláří, která jej zastupuje, umí kvalifikovaně dojednat eventuální slevu, jedná-li se o oprávněný požadavek apod. Za svoji službu si realitní kancelář nechá zaplatit, ale klient nekupuje zajíce v pytli a není zdržován prohlídkami nemovitostí, kde stav nemovitosti neodpovídá popisu v inzercích. To je také postup, kterým doporučuji, abyste postupoval při nákupu bytu.

Je běžné, aby po mně makléř realitní kanceláře chtěl nějaké peníze za to, že mi „podrží“ byt, který jsem si u něho našel v nabídce?

Předně je nutné si říci, co makléř může a co nikoli. O tom, kdo si nakonec nemovitost koupí, rozhoduje především majitel prodávané nemovitosti. Realitní kancelář, která pro majitele nemovitost prodává, musí mít s vlastníkem nemovitosti za tímto účelem uzavřenou dohodu. V takovém dokumentu by mělo být specifikováno, jak má realitní kancelář postupovat, pokud se na ni obrátí vážný zájemce o koupi. Aby se nakonec nestalo, že budete skládat peníze u realitní kanceláře, která majitele nemovitosti vlastně ani nezná.

Na druhou stranu realitní kancelář, která je s vlastníkem řádně dohodnuta o postupech v rámci jeho zastupování při prodeji nemovitosti, potřebuje mít jistotu, že zájem kupujícího je opravdu vážný. Pouze tehdy nemovitost z nabídky v inzercích stáhne a nenabízí jí dalším zájemcům. Kupující si však musí řádně rozmyslet, zda opravdu o nemovitost stojí a zda má vyřešeno finanční krytí pro vlastní nákup nemovitosti. Dříve, než u realitní kanceláře peníze složíte, si pečlivě prostudujte podmínky, které se k příslušné kauci vážou, a zejména si pečlivě promyslete, jestli jste schopni sehnat požadovanou kupní cenu do realitní kanceláří navrženého data.

Realitní kancelář měla v nabídce byt, který se mi líbil. Navštívila jsem ji a projevila zájem tuto nemovitost vidět a případně i koupit. Nemovitost se mi líbila i v reálu a já souhlasila se zaplacením kauce realitní kanceláři a dohodla se s makléřem také na provizi, kterou mu zaplatím. Od této chvíle však realitní kancelář zaujala pozici „mrtvého brouka“. Je to tak v pořádku? Kde nastala chyba?

Chyba nastala ve chvíli, kdy jste se dohodla na zaplacení provize, aniž byste si písemně sjednala, co pro vás v rámci provize realitní kancelář udělá. Jaké služby pro vás zajistí. Realitní kancelář si nechala zaplatit za to, že jste si našla byt v její nabídce, a tím pokládá svoji službu za ukončenou. Ostatně ve smyslu zákona vlastně ani nepochybila. Naše legislativa od realitní kanceláře nic jiného nepožaduje. Klienti však ano. A seriózní realitní společnosti se podle toho chovají. Jejich rozsah nabízených služeb je zásadně širší. Jedná se o nejčastější problém, se kterým se na Asociaci obracejí nespokojení klienti.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!