Réunion, tropická Francie, zve i zbytek Evropy | E15.cz

Réunion, tropická Francie, zve i zbytek Evropy

Réunion
Réunion
• 
ZDROJ: Libor Budinsky

Libor Budinský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Réunion je vlastně obrovská činná sopka, jejíž naprostá většina leží skrytá pod mořskou hladinou. Ale protože už tisíce let soptí jen na jednom místě a navíc velmi uměřeně, stal se tropický ostrov nedaleko Madagaskaru jednou z nejzajímavějších destinací aktivní dovolené. Nabízí úchvatné horské scenérie a tropickou přírodu.

Divoký ostrov byl dlouhou dobu pustý, domorodci tam nikdy nežili, a i když Réunion znali arabští námořníci plavící se ze Zanzibaru na jih Afriky, nikdy se ho nepokusili osídlit. A tak ostrov připadl Francii, která ho zabrala v roce 1638 a nazvala ho Bourbon – nikoli podle whisky, ale podle francouzského královského rodu. A přestože se později přejmenoval na Réunion, což vlastně znamená sjednocení, slovo bourbon se na ostrově hojně používá a jmenuje se tak například i místní pivo.

Réunion Autor: Libor Budinsky

Tolerance na prvním místě

Réunion je stále francouzský, vlastně je to kus Evropské unie u afrických břehů. A protože sem od 17. století přicházeli za prací lidé z celého světa, najdete tu multikulturní mix nejrůznějších národů, které spojuje společný domov a francouzština. „Vedle sebe stojí kostel, mešita či hinduistický chrám a snad s výjimkou muslimů se všichni mísí dohromady, takže hlavně mezi dětmi tu najdete všechny odstíny pleti a nikomu to nepřijde nijak divné či nenormální. Réunion je symbolem obrovské tolerance,“ vysvětluje atmosféru ostrova Libuše Cyprien, Češka, která na Réunionu žije a podniká už deset let. Ostatně právě v posledních letech popularita Réunionu prudce roste a na ostrov se stěhuje spousta nových lidí. Zatímco v roce 1830 žilo na Réunionu jen sto tisíc lidí a na konci druhé světové války jen 200 tisíc, dnes už má ostrov 850 tisíc obyvatel. „Je to prostě Francie v tropech. Máme tu francouzské školství, francouzskou zdravotní péči či francouzské silnice, ale současně žijeme v nádherné tropické přírodě sopečného ostrova,“ vyzdvihuje hlavní trumfy Réunionu Libuše Cyprien.

Réunion Autor: Libor Budinsky
Rum arrangé. Speciální digestiv vzniká dlouhodobým louhováním ovoce či zeleniny v místním třtinovém rumu

Z Francie do Evropy

Jako turistická destinace nebyl Réunion nikdy příliš známý. Důvod je jednoduchý: jako francouzský department byl vždycky relativně dražší než další tropické destinace v podobě Mauricia či Zanzibaru. Navíc si ho Francouzi drželi pro sebe. Nejsou zde luxusní hotelové resorty, turistický ruch byl spíše založen na rodinném principu – Francouzi z Evropy si zde pronajímali pokoje či celé domy a ročně na ostrov přijíždělo jen 400 tisíc turistů. Situace se změnila v roce 2006, kdy zde propukla krátkodobá „komáří“ epidemie způsobující svalové a kloubní bolesti, což od plánované dovolené odradilo spoustu Francouzů a ostrov zel prázdnotou. Proto Réunion začal hledat nové trhy, a tak se vlastně konečně otevřel zbytku Evropy.

Réunion Autor: Libor Budinsky

Aktivní dovolená

Na Réunion se jezdí hlavně za poznáním a dobrodružstvím. Díky poměrně nedávné sopečné činnosti jsou zdejší hory velmi vysoké, divoké a sopky stále funkční. Ale nebojte se, žádné nebezpečí zde nehrozí. Jedním z oblíbených horských center je Cilaos, kam se musíte vyšplhat ze Saint Luis po silničce s více než čtyřmi sty prudkých zatáček – zde ve výšce 1200 metrů vládne úplně jiné klima a dokonce se zde pěstuje i réva a vyrábí víno.

Réunion Autor: Libor Budinsky

Přestože místo proslulo jako lázeňské středisko a hosté se sem až do roku 1933, kdy vznikla výše zmíněná silnice, museli vynášet, dnes jde hlavně o centrum aktivní dovolené, neboť odtud se vyráží na treky (na ostrově je tisíc kilometrů značených tras, které vedou nejen skrz hory a sopky, ale také tropickým deštným pralesem, kde můžete obdivovat pestrobarevné květy desítek druhů orchidejí) či na cyklistické vyjížď ky a kaňoning. Cilaos leží v obrovské kaldeře, pozůstatku staré sopky, která vytvořila jakýsi přírodní amfiteátr. Podobné krátery jsou na Réunionu ještě dva – Salazie a Matafe, kam ovšem nevede silnice a celé místo představuje neporušený a zapomenutý svět. Na ostrově samozřejmě nechybí ani romantické pláže – ty nejhezčí, chráněné korálovým útesem, který vytváří u pobřeží mělkou a bezpečnou lagunu, najdete především v okolí městečka Saint Gilles na západním pobřeží.

Réunion Autor: Libor Budinsky
Réunion se v minulých letech otevřel i zbytku Evropy

Rum, rum a zase rum

Při poznávání Réunionu nesmíte zapomenout ani na řadu gastronomických specialit, které jsou díky Francouzům dovedené k dokonalosti. Skvělé jsou například líčka z ryby zubatice či oblíbený klokaní steak, ale také chřest připravený jako créme brulée či famózní místní ananas Viktoria, který patří k nejsladším a nejlahodnějším ananasům na světě. A pak je tu třtinový rum, ze kterého se připravují nejen speciální punče s tropickým ovocem (třeba citronové, mangové či ananasové), ale také zvláštní digestiv zvaný rum arrangé, který vzniká tak, že se v rumu po dlouhé týdny až měsíce louhuje nejrůznější ovoce či zelenina – od pečených banánů až po chilli papričky.

Kde bydlet

Zajímavým hotelem na západním pobřeží u krásných pláží je Boucan Canot hotel postavený v kreolském stylu s krásnou terasou a výhledem na moře. V Cialosu se můžete ubytovat v příjemném hotýlku s vinným sklípkem Tsilaosa hotel. Na druhé straně ostrova můžete vyzkoušet „safari“ hotel s překrásným výhledem Diana Dea Lodge. Další informace o ostrově najdete na reunion.fr.

Co navštívit

Réunion Autor: Libor Budinsky
Vanilková farma

Jak na ostrov

Na Réunion se létá většinou přes Paříž. Znalci doporučují využít služeb společnosti Air Mauritius, která má příjemný palubní servis a slušné ceny – letenka z Prahy vyjde zhruba na 23 600 korun, přičemž lze návštěvu Réunionu spojit s pobytem na vyhlášených plážích sousedního ostrova Mauricius.

Autor: Libor Budinský

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video