Robot z Lega s mozkem červa | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Robot z Lega s mozkem červa

Robot z Lega s mozkem červa
robot z lega, kterého ovládá červ
• 
ZDROJ: http://www.openworm.org/
Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Mozek není nic víc než vzájemně propojená sada neuronů a elektrické signály, které zatím neumíme přesně katalogizovat. Kdyby to šlo, byli bychom schopni převést lidskou mysl do počítače, stejně jako se nám to snaží dlouhou dobu popsat sci-fi filmy jako Lucy či Transcendence. To, že to zatím nejde s lidmi, však neznamená, že to nejde vůbec. Výzkumníkům z projektu OpenWorm se totiž nedávno podařilo převést “mysl“ červa známého jako Háďátko obecné do robota.

Háďátko (latinsky Caenorhabditis elegans) je jedním z nejslavnějších a nejzkoumanějších druhů červů na světě, vědci jej za posledních čtyřicet let podrobně zmapovali – od jednolivých částí těla až po kompletní genovou sekvenci hlísta (byl to mimochodem první mnohobuněčný organsmus, jehož genom byl plně rozlklíčován). Díky tomu tak vědci například přesně ví, že v každém háďátku (hermafroditovi) je přesně 302 neuronů a přibližně 7000 synapsí. A ty se už v počítači modelují mnohem snáze, než komplexnější mozek některého z vyšších druhů.

Projekt OpenWorm, jehož cílem je kompletně nasimulovat Háďátko do virtuální reality, nedávno učinil první krok z výše popsaných sci-fi filmů: jeho programátoři převedli veškeré motorické funkce živočicha do softwaru a ten uploadovali do malého robota z oblíbené dětské stavebnice Lego.

Jak pro časopis SmithonianMag.com vysvětlila jedna z programátorek projektu Lucy Black: „Výstupy neuronů ze špičky „nosu“ červa jsme nahradili jednoduchým sonarem, pohybové neurony jsme pak propojili s motorky na levé a pravé části robota.“

Robota ponechali bez jakýchkoliv softwarových instrukcí a, světě div se, Háďátko “převzalo“ kontrolu (alespoň tu motorickou). Stimulace nosního sonaru způsobila, že se robot zastavil. Doteky na přední či zadní části robota, kde byly dotykové senzory, vyvolávaly pohyb robota opačným směrem. Stimulace senzoru „hladu“ jej motivovala k pohybu vpřed.

Leon Ong Chua: Počítač "jako" mozek vznikne do deseti let

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!