Robotická protéza „Luke“ inspirovaná Hvězdnými válkami míří na trh | E15.cz

Robotická protéza „Luke“ inspirovaná Hvězdnými válkami míří na trh

bionická ruka Luke
bionická ruka Luke
• 
ZDROJ: Mobius Bionics

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedna z technologicky nejpokročilejších protéz na světě putuje do volného prodeje. Ruka přezdívaná „Luke“ podle hrdiny z filmové sci-fi Hvězdné války Luka Skywalkera, jež disponoval podobným modelem, by měla být volně k dostání na sklonku letošního roku. Cena zatím není známá, mnozí se však obávají, že přesáhne sto tisíc dolarů a tím se pro většinu případných uživatelů vrátí do zóny sci-fi.

Protézu schválil před dvěma roky americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Od té doby její tvůrci pracovali na dalších zlepšeních a hlavně hledali výrobce, s nímž by vynález přivedli do běžné produkce. Na vývoji protézy se kromě finanční injekce v podobě čtyřiceti milionů dolarů od Agentury ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) podílel i tvůrce vozítka Segway Dan Kamen.

Objednávky na protézu by koncem letošního roku měla začít přijímat firma Mobius Bionics, nástupce Deka Research, která protézu původně vyvinula. Výrobcem zařízení má být Universal Instruments Corporation, která se doposud soustředila na výrobu robotických ramen a automatizovaných částí průmyslových linek.

Protéza Luke dokáže simulovat kýžený pohyb díky snímání elektrických vzruchů ze svalstva nositele. O tuto funkci se starají lidstvu nějakou dobu dobře známé elektrody – elektromyografy. Klíčovou inovací, kterou firma DEKA Research do celého systému vložila, je schopnost přesně změřit, „jak moc“ se má robotická ruka podle daných signálů pohnout. Druhý ovládací systém přestavují tlakové senzory, které má dotyčný v botě a prostřednictvím kterých může v případě potřeby ruce předat základní pokyny k pohybu nahoru, dolů, doprava, doleva.

Robotická ruka prošla sérií testování s nebývale dobrými výsledky - na 90 procent lidí, kterým byla napojena, s ní bylo schopno bez problémů vykonávat i komplexní úkony jako třeba odemykání zámků, přípravu jídla, používat příbor, česat se či zapnout si zip.

Desetitisíce dolarů

Už v okamžiku testování a i po jejím schválení se objevovaly skeptické hlasy, že byť je protéza výjimečně obratná, bude také výjimečně drahá, a proto prakticky nedostupná. Cenová hladina u „konkurence“ přitom není příliš vzdálená, například loni britská firma Ashwell představila prototyp robotické paže za zhruba třicet tisíc liber.

Překvapivě extrémně levnou alternativu, avšak ne-roboticky ovládanou, pak představují nejrůznější projekty designérů, kteří protézy postiženým tisknou na 3D tiskárnách. Známou se v tomto ohledu stala například iniciativa Limbitless Solution, která tyto zdravotnické pomůcky poskytuje potřebným dokonce zdarma.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video