Šampionům pomohli tátové | E15.cz

Šampionům pomohli tátové

Kreuziger a Raboň prorazili ve světové cyklistice, na cestě vzhůru jim radili otcové, výborní jezdci minulosti.

Jeden z nich patří do absolutní špičky, dokonce se o něm mluví jako o budoucím vítězi Tour de France. Druhý je skvělý spurtér, který podle odborníků patří v časovkách mezi nejlepších deset cyklistů na světě. Roman Kreuziger a František Raboň září na mezinárodním poli, oba přitom pocházejí z Plzně, kde silniční cyklistika uvadá.

„Hlavně v prvopočátcích určitě pomáhá spojení otec – syn,“ připomíná společný rys výchovy František Raboň starší, stejně jako Kreuziger senior vynikající cyklista. „Určitě je výhoda, že syn nemusel postupovat způsobem pokus a omyl, myslím, že před tím jsem ho dokázal uchránit,“ říká Raboň.

Roman Kreuziger se v patnácti letech vydal do Švýcarska. „Když chce někdo patřit mezi nejlepší, musí být tam, kde se dělá sport špičkově. Musí nasát tu atmosféru, poměřit se s nejlepšími,“ vysvětluje Romanův otec důvody, proč syna ´vyhnal´ v tak útlém věku do světa. Raboň se vydal do zahraničí déle. „Fery šel ve dvaadvaceti letech. Pozvolná cesta nahoru, kdy tři roky dělal domestika, ho posílila,“ popisuje cestu šestadvacetiletého cyklisty otec.

Raboně teď čeká závod v Holandsku a mistrovství republiky, vrcholem sezony by měla být Vuelta a mistrovství světa, kde uplatní časovkářské schopnosti. U Kreuzigera se vyhnanství vyplatilo, Roman postupně stoupá po cyklistickém žebříčku nahoru. Loni, ve svých dvaadvaceti letech, zvládl bravurně nejtěžší etapový závod, třítýdenní Tour.

Před letošním svátkem cyklistiky patří Kreuziger už mezi favority, v těchto dnech navíc obhajuje vítězství Kolem Švýcarska. A díky čemu je tak vysoko? „Je prostě dobrej. Má skvělé dispozice, které dokázal uplatnit,“ hrdě prohlašuje otec Kreuziger.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!