Sedm pražských NEJ aneb Neznámý kopec Teleček | e15.cz

Sedm pražských NEJ aneb Neznámý kopec Teleček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha není jen největším městem Česka, ale má řadu dalších NEJ. Některá mohou překvapit.

Více než padesát let se v kartotékách Pražské informační služby vrší záznamy o různých pražských NEJ. Týdeník Sedmička vybral sedm z nich.

1. Nejvyšší vrch Teleček

To, že nejvyšší horou Česka je Sněžka, se učí děti už na základní škole. Ale o Telečku, nejvyšším bodě Prahy, vědí jen znalci. Nachází se na hranici metropole, ve Zličíně. „Ve skutečnosti nejde ani tak o vrchol, jako o místo, kde protíná hranici Prahy pozvolna klesající vrchol kopce Růžová,“ vysvětluje vedoucí útvaru informací a dokumentace Pražské informační služby Hana Menclová.

Růžová je 410 metrů nad mořem, kóta Teleček má 399 metrů. Jen pro srovnání: Petřín má 327 a Vítkov jen 270 metrů.

Teleček v mnoha mapách a plánech není. Označené není ani místo na poli u modelářského letiště u dálnice D5. Zájemce o výlet na Teleček nejblíže doveze autobus 347, zastávka Chrášťany, Scania-Label.

2. Nejníže je Suchdol

Naopak nejnižším bodem Prahy je se 172 metry nad mořem hladina Vltavy v Suchdole, kde opouští řeka Prahu. Nejlepší spojení je autobusem číslo 107 ze stanice Dejvická do zastávky Suchdol a poté pěšky.

3. Nejstarší panelák

První panelák nejen v Praze, ale v Česku stojí v Ďáblicích v ulici U Prefy 771. Nenápadný dům se žlutou fasádou je jiný než panelové domy ze 70. a 80. let minulého století. Má jen tři patra a stojí mezi rodinými a nízkými bytovými domy.

První panelák se odlišuje i vnitřním uspořádáním, které v ničem nepřipomíná pozdější panelové byty. Nájemníci obývají dvanáct bytů 3+1 o o rozloze sto metrů čtverečních.

Dům navrhl již v roce 1948 architekt Jaroslav Wimmer. Protože se ale statici domnívali, že bydlení v domě sestaveném z panelů nebude bezpečné, stavba začala až o sedm let později. Teprve poté, co tvrzení statiků v roce 1955 vyvrátil profesor architekt Stanislav Bechyně.

Ten, kdo chce nejstarší panelák vidět, se k němu dostane z metra Ládví autobusem 103 do zastávky Kokořínská.

4. Největší hrobka

Menší rodinný dům připomíná hrobka podnikatelů Lanny a Schebka v pátém oddělení Olšanských hřbitovů. Je vysoká pět metrů, půdorys je 5×12 metrů. Na její výzdobě se podílela řada předních umělců, třeba sochař J. V. Myslbek. V hrobce se ale v 80. letech scházeli satanisté, a proto je zazděná.

Olšanské hřbitovy leží mezi stanicemi metra Flora a Želivského.

5. Nejkratší tunel metra

„Příští stanice Hlavní nádraží,“ ozve se z reproduktorů ve vlakové soupravě. Metro vjede na Muzeu do tunelu a téměř vzápětí brzdí v další stanici. „Tunel mezi stanicemi Hlavní nádraží a Muzeum na trase C je opravdu nejkratším tunelem,“ potvrzuje mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený s tím, že měří jen 425 metrů.

Atypická je i stanice Hlavní nádraží. Podle původních plánů tam měla jezdit podpovrchová tramvaj. Naopak nejdelší úsek je mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kobylisy. Měří 2749 metrů.

6. Nejdelší ulicí je dálnice

Pět čtvrtí protíná nejdelší pražská ulice – Strakonická. „Od začátku na Smíchově po hranice metropole měří 15,5 kilometru,“ říká Hana Menclová.

Ulice vznikla v roce 1972, kdy vedla od Lahovického mostu k Císařské louce. Šest let poté k ní byla připojená ulice Vladislava Vančury a pak Dobříšská.

Nejdelší ulicí je od roku 1988, kdy začal název Strakonická označovat prodloužení až k hranicím Prahy. Ulice je v celé délce tvořená čtyřproudovou silnicí.

7. Nejužší dům? Hotel

Křivolaká Seminářská ulice, jejíž jednu stranu tvoří Klementinum, skrývá nejužší dům hlavního města. Jeho šířka je pouze 3,28 metru. I přesto se do středověkého třípatrového domu vměstnal celý hotel Clementin, který nabízí v devíti pokojích dvacet lůžek.

Seminářská ulice, v níž dům stojí, je pokračováním Karlovy ulice a ústí na Mariánském náměstí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video