Silnice smrti 38/ I protíná Polabí od Nymburka až po Čáslav | E15.cz

Silnice smrti 38/ I protíná Polabí od Nymburka až po Čáslav

Dvě nejnebezpečnější křižovatky ve Středočeském kraji leží na silnici 38/I u Kolína a Nymburka.

Jaké je autem projet v pátek v podvečer nejnebezpečnějšími křižovatkami ve Středočeském kraji za řidiče vyzkoušela Sedmička.

Nevynechala přitom ani nejhorší místa, jak je označil průzkum Ředitelství silnic a dálnic. Tedy křižovatku na východním okraji Kolína poblíž Tesca, kde se potkávají auta jedoucí ze směru od Českého Brodu a Prahy a od Nové Vsi a Poděbrad.

Redaktoři projeli i další nebezpečnou křižovatkou v Krchlebech na Nymbursku, kde se během dvou let stalo víc než sto vážných dopravních nehod.

Problém číslo třicet osm

Obě riziková místa leží na silnici číslo 38/I, která vede z Jestřebí kolem Mladé Boleslavi, přes Nymburk a Kolín, kolem Kutné Hory. Pokračuje přes Havlíčkův Brod a Jihavu až do Rakouska.

Na tom, že je nejvíc problémů na třicet osmičce, se shodují policisté z Kolína i Nymburka. Frekventovaná silnice protíná obě města a to dělá problémy.

„Nymburská policie letos vyšetřovala padesát šest nehod. Z toho šestnáct se stalo na silnici číslo třicet osm,” řekla tisková mluvčí nymburské policie Petra Potočná.

Mnohdy nejde jen o promáčknuté plechy karosérie. Na křižovatce před Kolínem se staly za poslední dva roky dvě stovky vážných nehod.

Nebezpečný je podle mluvčího policie z Kutné Hory také úsek zvaný Na Kuchyňce mezi Kutnou Horou a Církvicí. V několika prudkých zatáčkách bouralo loni šest aut, letos tři. „Bohužel, jedna havárie skončila úmrtím,” řekl Daniel Votroubek.

Místo křižovatky objezd

Křižovatka u Kolína už řidiče tolik strašit nemusí. Při stavbě obchvatu se počítalo i s její rekonstrukcí, začala na jaře.

Z hrozivé křižovatky ve tvaru T, kde docházelo k vážným nehodám, stavaři udělali kruhový objezd se změtí připojovacích pruhů.

Na něm hrozí snad jen to, že auta budou mít při srážce potlučené plechy. Ovšem ani současný stav křižovatky není konečný.

Při budování obchvatu se zde počítá s mimoúrovňovou křižovatkou ve tvaru nedokončeného čtyřlístku. Ta by měla řidičům usnadnit orientaci a zabránit současnému zmatku v pruzích a značkách.

Druhá křižovatka v Polabí, která se dostala do první desítky nejrizikovějších v kraji, leží na křížení silnic 332 do Milovic a Lysé nad Labem.

Z vedlejších silnic na hlavní tah číslo třicet osm vyjíždějí auta a často hned ve vsi ještě odbočují zpátky na vedlejší. To nečekají řidiči projíždějící po hlavní a může dojít k nehodě. Z jedné vedlejší silnice není dobře vidět, proto je naproti křižovatce zrcadlo.

Počet nehod se snižuje

Policisté se na nebezpečné silnici snaží nehodám předcházet. Nebo alespoň omezit jejich závažnost. Celý průjezd Nymburkem řidiče provázejí na každé křižovatce zvýrazněné dopravní značky určující přednost. Každá z nich má široký lem z reflexní svítivě žluté barvy.

Výraznější značky policie nechala umístit také v esíčku u Kutné Hory. Nehodám však víc předchází snížení maximální dovolené rychlosti.

„V současné zde platí sedmdesátka a za mokra dokonce padesátka,” řekl mluvčí kutnohorských policistů Votroubek. Řidiči si podle něj na nebezpečný úsek zvykli, prudkost zatáček překvapí hlavně ty, kteří nejsou tamní.

Provoz jako na dálnici

Podle měření Ředitelství silnic a dálnic není provoz na silnice 38/I o moc menší než na blízké dálnici D11. Po dálnici během dvaceti čtyř hodin projede v úseku před Poděbrady od čtrnácti do dvaceti tisíc aut. Mezi Poděbrady a Prahou se provoz zvýší na dvacet čtyři až třicet tisíc denně.

Nebezpečnou křižovatku v Krchlebech během stejného času projede také dvacet čtyři tisíc aut. Průtah Kolínem za den využije až dvacet osm tisíc řidičů.

Mezi Nymburkem a Kolínem a Kolínem a Kutnou Horou se provoz běžně pohybuje mezi dvanácti a šestnácti tisíci auty za dvacet čtyři hodin.

Další nebezpečné křižovatky v kraji jsou v Líbeznicích, Kosmonosích, Kladně, v Příbrami, v Mělníce, Mladé Boleslavi a Nové Vsi.

Křižovatka v Krchlebech u Nymburka. Jedna z deseti nejhorších křižovatek v kraji. Když chcete vyjet z vedlejší silnice, je špatně vidět do zatáčky na hlavní, jestli něco nejede.

Průjezd Nymburkem. Silnici 38/I v Nymburce zdobí desítky zvýrazněných dopravních značek Dej přednost v jízdě. Nehodám zabránit nedokážou.

Západní okraj Kolína. Donedávna šlo o nejnebezpečnější místo v kraji. Kvůli stavbě obchvatu se křižovatka změnila na kruhový objezd s řadou připojovacích pruhů.

Nejzbytečnější kruhový objezd. Podle mnohých řidičů z Kolína kruhový objezd u Lidlu nadělá víc škody než užitku. Dva pruhy vedou jakoby rovně a často se zde stávají nehody.

Odbočka na Kaňk. Na Kutnou Horu na tomto místě odbočuje přibližně každé páté auto. Odbočovací pruh, aby si auta nepřekážela, chybí.

Zrádné esíčko u Kutné Hory. Letos si vyžádalo nebezpečné místo jeden lidský život. Nehody se tu stávají často, řidiči podceňují zatáčku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!