Snil o funkcionalistické vile. Teď ji staví vlastníma rukama | E15.cz

Snil o funkcionalistické vile. Teď ji staví vlastníma rukama

Naďa Jandová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pětapadesátiletý Zdeněk Kotík z Přerova sebral odvahu a pustil se do plnění svého velkého snu. Vlastníma rukama staví moderní funkcionalistickou vilu, po které touží už přes tři desetiletí.

Teď se blíží k jejímu dokončení. Dům sice ještě nemá fasádu, uvnitř už ale Kotík s manželkou dolaďují detaily. Vybírají vypínače, kachličky, nábytek a osvětlení. Všechno ve funkcionalistickém stylu. Nastěhovat se Kotíkovi chtějí v létě, dva roky od začátku stavby.

„Z devadesáti procent jsem všechno dělal sám nebo s kamarády. 18. srpna 2008 jsem začal s rýčem v ruce ručně kopat základy. Ale manželka mně koupila ergonomické nářadí, tak to šlo samo,“ vypráví s úsměvem Kotík.

Cesta k domu snů nebyla jednoduchá. Před dvaadvaceti lety to už vypadalo nadějně. Tehdy měl vyhlédnutou parcelu, kde měl jeho dům stát, ale z plánů nakonec sešlo. Později si vytipoval dva katalogové domy a postavil jejich modely z papíru. Představa o tom, jak by měl domek vypadat, se postupně měnila a vyvíjela.

„Když se blížila padesátka, řekl jsem si, že už musím něco udělat,“ říká stavebník. Nedařilo se mu však sehnat pozemek, který by mu vyhovoval. „I když pocházím z vesnice, jsem městský typ. Chtěli jsme bydlet ve městě,“ vysvětluje Kotík.

Jeho představám odpovídala až parcela v přerovské Durychově ulici. Návrh domu svěřili manželé Kotíkovi olomouckému architektovi Pavlu Pospíšilovi. Navrhl jim přízemní funkcionalistický dům s prosklenou stěnou směrem do zahrady.

Pak si ještě musel půjčit peníze. „Když máte padesát let, žádné bance se do toho nechce,“ vysvětlil stavebník. Hypotéku nakonec dostal a splácet ji bude do sedmdesáti let. Tím, že staví sám, ušetřil asi milion korun. I tak ale musel prodat starý byt a nastěhovat se do podnájmu k synovi.

Autor: Naďa Jandová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video