Sociolog, který se bez zakoktání vyjádří k čemukoli | E15.cz

Sociolog, který se bez zakoktání vyjádří k čemukoli

Sedmička představuje v novém seriálu sedm osobností Opavy. Třetí v pořadí je sociolog Jiří Siostrzonek.

Jiří Siostrzonek je talentovaná osobnost s desítkou různých aktivit. Studenti na Institutu tvůrčí fotografie ho znají jako důstojného pedagoga, který jim přednáší sociologii a psychologii umění, lidé v Opavě a Dolním Benešově zase jako organizátora a nepřekonatelného komentátora kulturních akcí. Je úspěšný scenárista televizních pořadů, ale také citlivý básník a autor zajímavých grafik. Jak to všechno zvládá? „Snažím se, aby vše, co dělám, tvořilo přirozenou součást mého života. Jsem přesvědčen, že umění má být součástí člověka, prostředkem k jeho zcitlivění a produchovnění,“ vysvětlil Siostrzonek. Vzápětí ale přiznal, že v době, kdy spoluorganizoval akce současně v jazzovém, filmovém a univerzitním klubu, to bylo velmi náročné.

Debaty nad čajem

Šest let spolupracoval Siostrzonek s Martinem Klimešem v opavském Domě umění. Společně organizovali spoustu výstav, přednášek, koncertů, divadelních představení, festivalů i happeningů v netradičních prostorách. „Nejmilejší chvíle s Jiřím byly u něj v bytě ve starém domě, který je dnes už dávno srovnán se zemí. Byly to stěží zapomenutelné okamžiky s tehdy neobvyklým popíjením čaje, s nivou a česnekem nad současným výtvarným uměním, poezií a filmem,“ řekl Klimeš a doplnil, že je to nejen skvělý kamarád, ale také profesionál, který se umí z patra bez zakoktání vyjádřit k čemukoli a ještě to završit vtipnou pointou.

Český folklor Děsně fajn

Vedle všech těchto aktivit zvládá Siostrzonek vystupovat i s netypickou hudební skupinou Děsně fajn. Spolu s veterinářem Františkem Smělíkem, Janem Horákem a „Jardomírem“ Sedláčkem, o němž se odborníci přou, zda vůbec někdy existoval, jestli jen doprovází skupinu, nebo skupina spíše doprovází jeho, vytvořili atypickou čtveřici.
„Máme neotřelý repertoár sedmi stálých hitů a dokážeme zahrát vše od svatby po pohřeb, takže jsme všude žádaní. Když jsme to naplno rozjeli v roce 1987 na družební akci s angolskými přáteli, kteří přijeli na stáž do Vítkovic, byl z nás kulturní referent na mrtvici. Ale oni nám nadšeně tleskali, protože si mysleli, že je to pravý český folklor,“ vtipkoval Siostrzonek, který již třicet let představuje se svými kolegy Opavanům alternativní kulturu. Za ideální období pro prezentaci celého spektra umění, včetně toho nejnáročnějšího, považuje konec osmdesátých let a celá devadesátá léta. Od té doby se podle něj kulturní situace i společnost velmi změnily. K současným opavským akcím jaro-léto-podzim-zima na náměstí, které pořádá najatá agentura, je kritický. „Považuji to za ‚svařákovou kulturu‘, která degraduje určité hudební žánry na zvukový šum a vatu. Vystoupení některých kvalitních skupin je pouhou kulisou pro popíjející lidi u stánků. Ničí to dramaturgii hudebních klubů, které si taková vystoupení nemohou dovolit,“ mínil Siostrzonek.

Recese na náměstí

Nerozlučnou dvojici tvoří Siostrzonek s režisérem Koudelou. „Známe se spolu zhruba třiadvacet let, šest měsíců a tři dny. Už při našem prvním setkání jsem se ho zeptal, jestli má také rád Kačenku Brožovou, děti a mír,“ řekl Koudela. Stejné názory mají jak na vesmír, ženy, společenské dění, profesora Klause i na společnou literární, divadelní a televizní tvorbu. Spolu jsou také režiséry a dramaturgy Gerontologického příležitostného divadelního souboru v Opavě.
„Naším největším úspěchem byl muzikál Pobřežní hlídka. Objeli jsme s ním celou republiku,“ přiznal a hned zavzpomínal na obrovský úspěch s recesistickou akcí Volte SUPERSTARou. Díky masivní reklamě přilákali na recesistickou akci na náměstí tisíce lidí. Byla to reakce na začínající a velmi populární soutěž Superstar. „Když jsme tenkrát v kožichu coby Leoš Mareš, kolega Aleš Koudela jako Michal David a kolegyně Nina coby Ljuba Vondráčková (vzhledem k jejímu věku) vystoupili z černých limuzín, kolem nichž běželi bodyguardi v černých kvádrech, a viděli ten dav, který čekal skutečné superstar, docela nám zatrnulo,“ popisoval Siostrzonek. Když pak začali rozdávat prázdná CD, většina lidí to vzala jako povedený žert.

Šéf věčně usměvavý

A jak ho vidí dolnobenešovská kolegyně Jana Gűnterová? „Když ho mám popsat, napadá mě jediné. Usměvavý, protože většinu času se usmívá. Je to také člověk mnoha talentů. Vymyslí bezvadnou kulturní akci, zorganizuje ji a ještě ji profesionálně, s nadhledem a komediantstvím sobě vlastním moderuje,“ mínila Gűnterová. Pro organizátora opavských městských akcí Petra Rotrekla je Siostrzonek člověkem s neuvěřitelným uměleckým přehledem. „Je to básník, dramatik, herec, fotograf, bavič, organizátor, výtečný pedagog a neuvěřitelně pohotový a vtipný moderátor. Ale také člověk, který si umí vybojovat právo na soukromí a život podle svých představ,“ dodal Rotrekl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!