Stačí nápad, voda a gravitace: Belgická turbína zvládne i nízké průtoky | E15.cz

Stačí nápad, voda a gravitace: Belgická turbína zvládne i nízké průtoky

Stačí nápad, voda a gravitace: Belgická turbína zvládne i nízké průtoky
Turbína Turbulent
• 
ZDROJ: Turbulent

Marek Schwarzmann

Belgický start-up Turbulent představil novou generaci gravitační vírové elektrárny. Na rozdíl od stávajících zařízení na obdobném principu vychází nové řešení citelně menší a lze je využívat i na vodních tocích s mnohem nižším průtokem i nižším výškovým rozdílem hladiny.

„Strávili jsme dlouhou dobu nad simulacemi proudění, zkoumáním, jak vzniká potřebný vír a jaké prvky mohou nejlépe využít jeho energii. Vyšla nám vrtule se zcela novým tvarem, k němuž jsme upravovali i tvar a rozměry nádrže,“ sdělil deníku E15 jeden z konstruktérů elektrárny Jasper Verreydt.

Společně s kolegou Geertem Slachmuyldersem už evidují několik desítek poptávek po inovaci. Odhadují přitom, že jen v Evropě se nachází přes 250 tisíc potenciálních zákazníků. „Podívejte se na množství starých vodních mlýnů rozesetých po Evropě,“ upozornil Verreydt s odkazem na již existující vodní infrastrukturu.

Poloviční turbíny

První prototyp z dílny Turbulent už běží v belgickém městečku Tielt-Winge. „Vyvinuli jsme jej ve spolupráci s univerzitou v Loevenu a výzkumným centrem ve Flandrech. Naše turbíny jsou teď při stejném výkonu poloviční oproti konkurenci,“ dodal Verreydt.

Verreydt a Slachmuylders nyní v inkubátoru StartIt @KBC pracují na rozvoji dalších gravitačních vírových elektráren nejen v Evropě, ale také v Chile. „Kvůli pravidelným, takřka denním výpadkům dodávek elektrické energie je na chilskou vládu vyvíjen vysoký tlak na výstavbu zelených elektráren, jako je například ta naše,“ dodal Slachmuylders optimisticky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!