Titanic může zmizet ze dna oceánu | E15.cz

Titanic může do roku 2030 zmizet ze dna oceánu. Požírají jej mikroby

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průzkumný tým Triton Submarines provedl začátkem srpna pět ponorů k vraku Titanicu a zjistil, že loď na dně Altantského oceánu podléhá výrazné korozi a rychle se rozpadá. Oproti poslednímu zkoumání před patnácti lety z něj hodně ubylo.

Vrak Titanicu objevili podmořští badatelé prvního září 1984 a za třicet čtyři let se potopené plavidlo výrazně změnilo. Některé části úplně zmizely. „Nejzajímavějším aktuálním poznáním je, že Titanic je intenzivně požírán oceánem a zároveň jeho vrak poskytuje útočiště pro pozoruhodně rozmanitý počet živočichů,“ uvedl prezident Triton Submarines, která prováděla letošní průzkum, Patrick Lahey. Titanic je na dně u kanadského pobřeží Newfoundlandu v hloubce 3810 metrů vystavený mořským vírům a proudům. Likviduje jej koroze, sůl a bakterie konzumujícími kovy.

Kovové díly potopené lodi se postupně rozpouštějí ve stále jemnější fragmenty. Ty se nakonec promění v prášek, který odnese proud. Z tohoto důvodu vědci vyslovili předpoklad, že celý vrak může zhruba do roku 2030 kvůli mikrobiálnímu pohlcení zmizet a na dně Atlantiku po něm zůstanou jen rezavé skvrny.

Prohlédněte si fotogalerii:

„Největší zhoršení stavu jsme zaznamenali na pravé straně důstojnických ubikací, kde byla kapitánova pracovna, ta již zmizela úplně“ napsal v hodnotící zprávě o aktuálním stavu Titanicu historik Parks Stephenson.

Kromě natočení nového videa s vysokým rozlišením vědci zkoumali vrak pomocí fotogrammetrie, díky ní vznikne trojrozměrný obraz Titaniku ve virtuální a rozšířené realitě. Pro budoucí generace budou tyto umělé rekonstrukce jediným způsobem, jak se seznámit s jednou z nejtragičtějších mořských katastrof, při níž zahynulo na 1500 lidí.

 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.