Titanic může zmizet ze dna oceánu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Titanic může do roku 2030 zmizet ze dna oceánu. Požírají jej mikroby

Michal Nosek

Michal Nosek

Průzkumný tým Triton Submarines provedl začátkem srpna pět ponorů k vraku Titanicu a zjistil, že loď na dně Altantského oceánu podléhá výrazné korozi a rychle se rozpadá. Oproti poslednímu zkoumání před patnácti lety z něj hodně ubylo.

Vrak Titanicu objevili podmořští badatelé prvního září 1984 a za třicet čtyři let se potopené plavidlo výrazně změnilo. Některé části úplně zmizely. „Nejzajímavějším aktuálním poznáním je, že Titanic je intenzivně požírán oceánem a zároveň jeho vrak poskytuje útočiště pro pozoruhodně rozmanitý počet živočichů,“ uvedl prezident Triton Submarines, která prováděla letošní průzkum, Patrick Lahey. Titanic je na dně u kanadského pobřeží Newfoundlandu v hloubce 3810 metrů vystavený mořským vírům a proudům. Likviduje jej koroze, sůl a bakterie konzumujícími kovy.

Kovové díly potopené lodi se postupně rozpouštějí ve stále jemnější fragmenty. Ty se nakonec promění v prášek, který odnese proud. Z tohoto důvodu vědci vyslovili předpoklad, že celý vrak může zhruba do roku 2030 kvůli mikrobiálnímu pohlcení zmizet a na dně Atlantiku po něm zůstanou jen rezavé skvrny.

Prohlédněte si fotogalerii:

„Největší zhoršení stavu jsme zaznamenali na pravé straně důstojnických ubikací, kde byla kapitánova pracovna, ta již zmizela úplně“ napsal v hodnotící zprávě o aktuálním stavu Titanicu historik Parks Stephenson.

Kromě natočení nového videa s vysokým rozlišením vědci zkoumali vrak pomocí fotogrammetrie, díky ní vznikne trojrozměrný obraz Titaniku ve virtuální a rozšířené realitě. Pro budoucí generace budou tyto umělé rekonstrukce jediným způsobem, jak se seznámit s jednou z nejtragičtějších mořských katastrof, při níž zahynulo na 1500 lidí.

Ráj potápěčů v bývalém vězeňském táboře. Podívejte se do zatopeného estonského lomu
Brutalistní UFO bulharských komunistů chátrá třicet let. Prohlédněte si netradiční atrakci
U českých hranic chátrá rekreační areál špiček NDR. Podívejte se, kde odpočíval Erich Honecker

 

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!