Ústečtí bikeři a skejťáci se spojili. Chtějí krytou halu | e15.cz

Ústečtí bikeři a skejťáci se spojili. Chtějí krytou halu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mladí sportovci chtějí v Ústí skate halu. Mají pro ni vymyšlený i projekt. Na Facebooku ho za osm měsíců podpořilo více než tři a půl tisíce fanoušků.

Zkušebny pro kapely, klub na koncerty a hlavně nové překážky. Tak má podle představ ústeckých skateařů vypadat multifunkční skate hala. Současný skate park ve Všebořicích je už pro bruslaře, skateboardisty a bikery malý.
„Nejde trénovat triky a současně sledovat, jestli se s někým nesrazím,“ říká bruslař Martin Král. Na bruslích jezdí už čtrnáct let a in-line brusle jsou jeho životní styl.
„Když mám volno, jdu si zatrénovat do skate parku. Je to lepší, než sjíždět schody nebo zábradlí na ulici. Ale pokud se nás sejde víc lidí, je to už v parku nebezpečné a ohrožujeme se navzájem. Taky překážky z dřevotřísky ve venkovním prostředí rychleji odcházejí a musíme je často opravovat,“ dodává Král.

Pro bikery nebylo ve skateparku místo

Všebořický skate park nechalo město před pěti lety postavit původně pro „prkýnkáře“ a bruslaře. Na osmi stech metrech čtverečních se mohli sportovně vyžít v různých překážkách, jako jsou rampy, schody nebo zábradlí. Poslední dobou ale areál využívají také vyznavači kol, bikeři, kteří na rozdíl od skateařů potřebují na svoje triky víc místa. Pro ně v Ústí žádná specializovaná dráha není.
„Naše překážky jsou pro ně nízké. Tak nás napadlo mít jedno místo, kde by si všichni přišli na své. Máme už připravený návrh, jak by hala vypadala,“ doplnil Král.

Hala s bazénem

Hlavní předností je, že by v ní mohli sportovci trénovat celoročně. V zimě mají nejbližší halu v Drážďanech, kde se platí vstup pět Euro na den. Rozměrově by byla nová hala oproti stávajícímu skate parku o sedm set metrů čtverečních větší. Vešly by se do ní sjezdy a skoky pro kola, streetové překážky pro skateaře nebo bazén, což je druh překážky s šikmými stěnami. Ten například ve Všebořicích není. Nechybělo by ani zázemí jako záchody a sprchy nebo bar. V hrubém odhadu by hala vyšla na sedmnáct milionů korun.

Facebook: tisíce lidí

„Inspirovali jsme se skate halou v Pardubicích, která je největší v republice,“ říká další z propagátorů projektu Vít Pokorný. Aby si skateaři mohli sami určit, jaké překážky v hale chtějí, založil na internetové sociální síti Facebook diskusní skupinu. Za osm měsíců získala skate hala v Ústí tři a půl tisíce fanoušků, kteří si ji přejí postavit.
„Celkem v Ústí jezdí zhruba pět tisíc mladých lidí. Rádi bychom pro ně uspořádali i mistrovství a pozvali některé špičkové jezdce. Ale ti by se nám pro nedostatek místa akorát vysmáli,“ konstatuje Pokorný. Nápad postavit krytou halu schvalují i strážníci.
„Jedině bych to přivítal, protože by kluci nesjížděli schody a zábradlí ve městě a nejezdili by za trolejbusama. Navíc ohrožují nejen sebe, ale i chodce nebo řidiče,“ sdělil ředitel ústecké městské policie Pavel Bakule.

Hala nahradí nebezpečné ulice

Bezpečnost skateařů a bikerů je další výhodou, kterou by nová hala splňovala.
„Pokud jezdí na ulici, vystavují se většímu riziku úrazů. Ale když budou mít speciálně upravené dráhy jen pro sebe, výrazně se tím může počet kolizí snížit,“ uvedl ředitel ústecké záchranky Ilja Deyl.
Primátor Ústí Jan Kubata už přislíbil skateařům pomoc.
„Nabídl jsem jim možnost využití průmyslových areálů nebo skladových hal, což by bylo daleko levnější a jednoduší,“ sdělil primátor. Zatím ale čeká, až budou mít skateaři projekt kompletně hotový.
„Město má mnoho jiných problémů, které potřebujeme řešit a s nimi samozřejmě i otázku peněz. Ale až budu mít před sebou konkrétní plány, jsem připravený najít možnosti čerpání peněz na stavbu haly z evropských dotací,“ dodal Kubata.

Chomutov je na tom líp

Podle odhadu skateařů by se mohlo začít se stavbou skate haly začátkem příštího roku. Oproti jiným regionům je ale na tom Ústecký kraj s areály pro mladé sportovce ještě dobře. Například Zlínský kraj má pouze dva skateparky a Liberecký nemá žádný. S takovou bilancí se přesto ústečtí skateaři nechtějí smířit.
„Třeba v Chomutově ještě donedávna žádnou komunitu skateařů neměli. Ale postavili jim tam skatepark, bazén mají krytý střechou a mohou pořádat i závody. Doufáme, že v Ústí se situace brzy změní,“ dodává Pokorný.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video