Ústí nad Labem má nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů | E15.cz

Ústí nad Labem má nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů

V Ústí nad Labem začala na počátku prosince jezdit lanovka spojující obchodní centrum a zámeček Větruše. „Jde o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v České republice,“ řekl náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha.

[file:8454:small:right]

Lanovka stála zhruba 80 milionů korun, většinu zaplatila Evropská unie. Město na ni dalo asi 7,5 procenta. Stavba trvala necelý rok. Provozovatelem je Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Trasa mezi Větruší a střechou obchodního centra je dlouhá 330 metrů a dvě kyvadlově jezdící kabiny pro 15 osob ji překonají za dvě minuty. Lano, na kterém obě kabiny visí, měří 760 metrů a má průměr 3,6 centimetru. Lanovka překonává padesátimetrové převýšení.

„Lanovka bude jezdit každý den od 8.00 do 22.00 hodin. Kyvadlově proti sobě vyjedou kabiny z horní stanice u Větruše a z dolní na střeše obchodního centra Futurum. Jízdenka bude stát stejně jako v jiné ústecké hromadné dopravě 15 korun,“ řekl Řeřicha. Město má na příští rok na provoz lanovky, který je třeba dotovat, připraveno 4,8 milionu korun. Od lanovky si město slibuje oživení okolí Větruše, kde loni na podzim znovuotevřelo restauraci a konají se tam různé společenské akce. Do oprav zámečku a jeho okolí město v uplynulých letech investovalo kolem 130 milionů korun, jsou tam nová sportoviště i bludiště.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!