V Česku vznikla Asociace inspektorů nemovitostí | E15.cz

V Česku vznikla Asociace inspektorů nemovitostí

Na kvalitu prověřování technického stavu objektů bude dohlížet nově vzniklá Asociace inspektorů nemovitostí (AIN). Rozhodla se ji založit trojice lídrů trhu – společnost ABCHI Home Experts, firma Bytecheck a Nemopas společnosti DEK. Uvedla to asociace.

Poptávka po službě inspekce nemovitostí totiž v Česku roste. Zatímco před rokem bylo povědomí o této službě na českém trhu téměř nulové, letos se očekává, že ji využije jedno procento lidí, kteří kupují nebo prodávají nemovitost. Do pěti let by se mohla technická inspekce stát zcela běžnou součástí procesu prodeje nemovitosti.

Kromě uvedených tří společností může technické prověření nemovitosti na určité úrovni provést téměř kdokoli z 30 tisíc autorizovaných inženýrů a techniků – členů ČKAIT. Úroveň služby, kterou jednotlivci nabízejí, se ale značně liší. „Chceme být zárukou kvality v tomto novém oboru, proto naši členové musí splňovat velmi přísné požadavky na dosažené odborné vzdělání a musí také složit poměrně náročné zkoušky,“ říká nově zvolený předseda AIN Radim Mařík.

Členem asociace se může stát jakýkoli subjekt nebo expert, který splní základní požadavky, složí příslušné zkoušky a zaváže se, že bude dodržovat stanovy a etický kodex asociace. Do budoucna se chce asociace stát i místem, jež bude řešit případné spory zákazníků s inspektory, kteří se v rámci provedené inspekce dopustili chyb.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!