„V historických románech jsem se našla” | e15.cz

„V historických románech jsem se našla”

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kateřina Tučková získala ocenění za svůj román Vyhnání Gerty Schnirch. Nyní už píše další, opět historický a rozsáhlý.

Cenu Magnesia Litera dostávají nejlepší knihy roku. Román Vyhnání Gerty Schnirch brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové toto ocenění získal ve speciální kategorii. Porotci byli čtenáři, kteří jejímu historickému dílu o poválečném odsunu Němců z Brna poslali nejvíc hlasů.

„Cena čtenářů je velká odměna za tříletou práci. Je pro mě dokladem toho, že jsem dokázala závažné téma zpracovat tak, že ho ocení odborníci, a přitom mu dobře rozumí i běžní čtenáři. To mi dělá největší radost. Děkuji všem, kteří mi poslali hlas,“ říká devětadvacetiletá Tučková.

V čem vám ocenění pomůže? Nominace i cena zvýší prodej knihy a zájem o ni v knihovnách. O románu se dozví spousta lidí. Právě v tomhle jsou literární ceny nejdůležitější, podporují čtenost. Nicméně každé podobné ocenění je potřeba obhájit dalším dílem. Proto znovu mířím do archivů, abych zase za dva tři roky mohla s novou knihou dokázat, že Gerta nebyla náhoda.

O čem další román bude? Nechtěla bych o tom moc mluvit. Zatím shromažďuji materiál. Prozradím jen to, že bude mapovat určitou problematiku napříč dvacátým stoletím a že se bude zase odehrávat na Moravě.

Román Vyhnání Gerty Schnirch vás stál spoustu úsilí. Neměla jste chuť pustit se do lehčího tématu? Určitě ne. V práci s poslední knihou jsem se našla. Na psaní mě baví mimo jiné i to, že se můžu ponořit do bádání, rešerší a také do určitého druhu objevování. Je to sice náročné, ale zábavné a ohromně uspokojující. Takže i dál budu psát historické romány vycházející ze skutečných událostí.

Druhá světová válka bývá oblíbeným tématem filmařů. Přála byste si, aby váš román někdo zfilmoval? Nikdo o tom se mnou zatím nemluvil. Pokud by se ale do toho někdo chtěl pustit, bude mít před sebou docela slušný oříšek. Byl by to film s reáliemi z celé druhé poloviny dvacátého století a vyhraněnými charaktery nepopulárních postav. Režírovat by to mohl James Cameron (režisér filmových hitů Avatar a Titanic – pozn. red.) a rovnou by to mohl udělat trojrozměrné. Do hlavní role by pak mohl obsadit Angelinu Jolie, prostě takovou typickou Germánku, že?

Čemu se kromě psaní věnujete? Právě teď připravuji výstavy v Chrudimi a Brně, kde od 28. dubna do 16. května na radnici představíme dílo třiadvaceti malířů nejmladší generace. Ideálně bych chtěla dál dělat kurátorku výstav současného umění a přitom si zachovat dostatek času na přípravu a psaní dalších knih.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video