V Malawi je ohrožena bájná ryba chambo

Jezero Malawi bývalo kdysi rájem pro rybolov. Přílišný rybolov však zbavuje jezero jeho bohatství a místní rybáři přicházejí o obživu.

Jezero Malawi bývalo kdysi rájem pro rybolov. Přílišný rybolov však zbavuje jezero jeho bohatství a místní rybáři přicházejí o obživu. Zdroj: Profimedia.cz

Jezero Malawi bývalo kdysi rájem pro rybolov, zejména díky bájné rybě chambo, která se vyskytuje v jeho mělčinách po tisíciletí. Přílišný rybolov však zbavuje jezero jeho bohatství a místní rybáři přicházejí o obživu.

Edward Njeleza je jedním z těchto rybářů. Kromě rybolovu dnes vyrábí nejrůznější předměty z perel. Prohlašuje, že dnes vyloví zhruba desetinu toho, co před deseti lety. Tenkrát vylovil s pomocníky až 300 kilogramů ryb denně, zatímco dnes je to pouhých 25 kilogramů.

„Jezdíme na jezero, ale nikdy nic zvláštního nechytíme. Kdysi jsme strávili na vodě dvě hodiny denně a vraceli jsme se s plnou lodí, dnes tam strávíme 12 hodin a přivezeme méně než tehdy,“ prohlašuje.

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) ve své poslední studii o rybě chambo (oreochromis lidole), která byla kdysi zdrojem bohatství lidí žijících u jezera, hovoří o tom, že její populace poklesla za uplynulých deset let o 70 procent.

Letos by IUCN měla zveřejnit novou studii, ale místní vědci již mají jasno, jaké přinese závěry. „Hlavními příčinami poklesu zásob ryb, zejména ryby chambo, je přílišný rybolov a zhoršování kvality vody v důsledku klimatických změn,“ prohlašuje William Chadza, ředitel Centra pro ochranu životního prostředí v Blantyre. „Jde o vážnou situaci, a pokud nic neučiníme, brzy v jezeře nebudou žádné ryby,“ dodává.

Za další z faktorů, které kritickou situaci prohlubují, je považována i neschopnost vlády zajistit dodržování rybolovných sezón, které by umožňovaly rybám rozmnožovat se. „V tomto boji prohráváme,“ připouští Gervaz Thamala, prezident malawské Společnosti pro přírodu a životní prostředí. „Zákony na ochranu ryby sice máme, ale problém je v tom, že se nedodržují,“ říká.

Ryba chambo (Oreochromis lidole) Ryba chambo (Oreochromis lidole) | Profimedia.cz

„Směřujeme přímo ke katastrofě, k úplnému vyhubení chamba,“ varuje. Dogo Morris je šéfem skupiny deseti rybářů, kteří na jezeře právě vytahují síť, kterou rozprostřeli před šesti hodinami. Vytáhnou ji bez velkého úsilí - je v ní sotva deset kilogramů potěru.

„Nemám nic na prodej,“ říká Morris tuctu potenciálních kupců, kteří na jeho úlovek čekali. Mezi nimi je i Raymond Johnson, dodavatel do několika hotelů a restaurací ve městě Blantyre. Čekal na větší úlovek ryb chambo tři dny, ale marně. „Obchody mi jdou špatně, moje příjmy klesly o 45 až 50 procent,“ stěžuje si.

Rybáři kolem jezera Malawi, kteří kdysi prosperovali, si dnes musejí nacházet jiné zdroje příjmů, podobně jako Njeleza, jenž vyrábí šperky z perel, aby vůbec vyšel. Někdy se mu také podaří sehnat nějakého turistu, jenž si přeje projet se po jezeře. Než v noci vyjede na rybolov. Bez velké naděje na úlovek.