V Táboře vyrašilo divoké Borůvčí | E15.cz

V Táboře vyrašilo divoké Borůvčí

Alespoň trochu smyslu pro humor a postřeh. To jediné si musí přinést divák, pokud se chystá na představení Cabaretu Calembour.

Kvintet mladých přátel z absolventského ročníku DAMU, které do Tábora jako svého domovského města přivedl jeden z herců Jiří Suchý, předvádí slovní smršť inteligentního a nápaditého humoru pod otevřeným nebem. Divadelníci z Cabaretu Calembour se v Táboře představili se svou fraškou už dvakrát, dvě vystoupení v Holečkových sadech je ještě čekají.
Představení, které se odehrává v sadech pod náměstím Mikuláše z Husi, dostalo název Borůvčí aneb Fraška na divoko. A žánr dostál svému jménu. O komediální výstupy s rádoby drsnou tematikou tu není nouze. Aktovka stojí na slovních hříčkách, jak už název hereckého ansámblu napovídá. Během představení totiž nezazní jediná věta, v níž by chyběla hra se slovy, která stejně znějí, mají ale jiný význam. Tyto slovní hříčky se odborně nazývají kalambúry. Přesně jak říká jedna z postav přímo ve hře – jak je ta čeština bohatá! Právě dvojsmysly jsou podstatou celé hry. Divák se dočká auta utopeného v tůni alias široko daleko nejvíc vytuněného vozu, spojení souseda se souložníkem, protože „od sedu k lehu není vůbec daleko“, hospodyně Pepky, která klepe řízky o okno, i záletníka koželuha, jenž se nechce nechat sedřít z kůže, chodí za sousedkou a doma „nemá stání“.
A jak autor k námětu o patáliích myslivce a záhadě trefeného kance přišel?

„Vyšel jsem z dramatické situace, jež mne v různých variacích navštěvovala často, z jakýchsi Hříchů pro pátera Knoxe naruby. Jak se ve hře říká, vraha známe, teď ještě najít oběť. Pak přišel nápad s nimrodem a já se začal vpravovat do myslivecké latiny,“ vysvětluje s humorem sobě vlastním Milan Šotek, autor hry a herec v jedné osobě.

Cabaret Calembour bude od září stálým souborem Divadla Čertovka na pražské Kampě. V Táboře by se s celým kabaretním večerem mohl ukázat už přístí rok. „Skladba večera vychází z tradičních literárních kabaretů, kde se vedle původních písní a komediálních výstupů hrála i kabaretní aktovka. V našem případě jde jak o veselé nápěvy typu Blůza ze sekáče / Neblaze se Káče / Seprala, tak i o pokusy o vážný šanson,“ dodává Milan Šotek, jinak absolvent oboru dramaturgie.
O kvalitě představení svědčí i to, že aktovka získala nominaci na prestižní ocenění mladých dramatiků – Cenu Evalda Schorma 2008. Cabaret Calembour dorazí do Holečkových sadů v Táboře ještě 16. a 17. srpna. Vstupné je dobrovolné.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.